"Близько $20 млрд вистачить". Голова НБУ заявив, що нову програму з МВФ "бажано" розпочати у листопаді

До початку повномасштабного вторгнення РФ Україна співпрацювала з МВФ за програмою stand-by
Фото: EPA
Україна веде переговори з Міжнародним валютним фондом щодо нової програми співпраці. Про це заявив голова Нацбанку України Кирило Шевченко в інтерв'ю "Forbes Україна", яке вийшло 12 серпня.

"Я хотів би окремо зазначити важливість програми з МВФ. Сьогодні це як ніколи "не тільки про гроші". Це бенчмарк для інших кредиторів, допомога нам із погляду консолідації зусиль усіх гілок влади. Зараз ми складаємо з колегами план програми, що дозволила б країні вільно дихати та фінансувати як бюджетний дефіцит, так і дефіцит платіжного балансу", – заявив очільник НБУ.

За його словами, зараз важко спрогнозувати, коли можуть підписати нову програму з МВФ.

"Ми перебуваємо в активних перемовинах. Нещодавно, наприклад, була зустріч прем'єр-міністра з керівником європейського департаменту МВФ. Єдина проблема – це час. Зараз у світі період відпусток, на відміну від нас. Але я очікую, що вже у вересні ми матимемо чітке розуміння щодо програми", – сказав Шевченко.

Він заявив, що "бажано" розпочати програму у листопаді.

"Я думаю, що близько $20 млрд вистачить. Однак ми обговорюємо різні формати програми. Якщо на першому етапі це буде короткострокова програма з чітким фокусом на вирішення нагальних проблем із бюджетом і платіжним балансом, сума може бути меншою. Але тоді одразу треба проговорювати й наступний етап – більш довгострокову програму з фокусом на відновлення економіки та структурні реформи. Окрім того, кошти від МВФ можуть бути лише частиною пакету офіційної підтримки України. Наприклад, програма EFF 2015 року із запланованим фінансуванням $17,5 млрд була частиною загального пакету міжнародної допомоги у $40 млрд", – сказав він.

Контекст:

До початку повномасштабного вторгнення РФ Україна співпрацювала із МВФ за програмою stand-by. Виконавча рада Фонду схвалила її 9 червня 2020 року. За нею передбачали виділення $5 млрд чотирма траншами. 12 червня Україна отримала $2,1 млрд першого траншу. Другий транш майже на $700 млн Україна отримала у листопаді 2021-го.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ наприкінці лютого 2022 року Україна звернулася до МВФ із запитом про отримання надзвичайного фінансування через інструмент швидкого фінансування, у березні МВФ затвердив виділення $1,4 млрд термінової допомоги Україні, співпрацю за програмою stand-by скасували.

До кінця року Україна хоче укласти нову угоду з МВФ щодо програми на суму від $15 млрд до $20 млрд, заявляв голова Національного банку України Кирило Шевченко.