Богдан заявив про енергетичну кризу в Україні
"Про це вже говориться не просто у прямих ефірах, а в офіційних документах, які з'являються від імені держави у виступах посадовців, в ефірах... Вони через два місяці почали визнавати, так, криза йде. Але ми маємо надію, що ми її вирішимо, а перша найбільша криза – енергетична. На сьогоднішній день наше споживання електроенергії державою для своїх потреб не відповідає тим можливостям держави виробляти електроенергію на підприємствах, які в неї є", – заявив він.
За словами Богдана, на сьогодні працює 14 із 15 атомних енергоблоків в Україні.
"Щоб ви розуміли, за історію України ніколи такої кількості атомних енергоблоків не працювало. Максимум працювало 13. Один стояв на ремонті, а один мав резерв – якщо щось ламається, якщо спрацьовує автоматика, "вилітає" один атомний енергоблок, то моментально включається другий і заміщає його. На сьогодні такої можливості немає. Мало того, за планами, які озвучує влада, вони в лютому планують запустити всі 15 блоків. Щоб ви зрозуміли: це за можливостями, за тим, що вивчала інженерна думка, коли будувала ці атомні енергоблоки. В Україні ніколи не працювало 15. І до яких наслідків це призведе, ми не знаємо. Ми можемо дискутувати, але цього ще ніколи ніхто не пробував", – сказав він.
Також Богдан заявив, що запасів вугілля в державі під час пікових навантажень вистачить "на тиждень, максимум на два".
"У нас немає складу. При оцій теплій, плюсовій температурі, якщо ми добуваємо на день 60 тис. тонн, ми і спалюємо 60 тис. тонн. Уже прийшла енна кількість кораблів, про які казав президент, що вони пливуть. Їх багато вже припливло, я не рахую скільки, але кількість вугілля на складі не збільшується, а в нас 0...+5 ºC, якщо буде -15 ºC, споживання із 60 тис. тонн стає 120 тис. тонн вугілля на тиждень у морози. І якщо буде більше морозів, у нас просто немає чим палити", – сказав він.
Окрім того, за словами колишнього глави ОПУ, впливає також наявність води у водосховищах.
"Якщо запитати в людей, які живуть біля водосховищ, вони підтвердять: води вже немає, її вже спустили. Пікові навантаження на 12.00 та на 18.00 протягом дня. Вмикаються АЕС і ГЕС, вода спускається – і виробляється електроенергія. На сьогоднішній день за необхідних у Кременчуцькому водосховищі 78 метрів води в нас залишилося 76,63. А максимальна межа, за яку ніхто не спускався, – це 75,75. Тобто в нас залишилося менше ніж метр води", – сказав він.
Богдан заявив, що на сьогодні обговорюють забір води нижче за інженерну межу, але невідомо, до чого це може призвести.
У кризі ексглава ОПУ звинуватив президента Володимира Зеленського.
"Вважаю, що винен у даному випадку Володимир Олександрович Зеленський. Тому що він не хоче отримувати негативну інформацію. Він хоче чути лише аплодисменти і лише позитивні новини. І винен у першу чергу тим, що, розваливши держуправління, він розвалив алгоритми автоматизації держави, тому що план підготовки вугілля починається в червні. Визначені державні посадовці створюють енергетичний штаб. Вони кожен понеділок перевіряють виконання плану за фактом і доповідають, якщо план не відповідає. Але цього не було. Було прийнято рішення спалювати літом вугілля, до зими доживемо", – сказав він.
Контекст:
Заступник міністра енергетики України Максим Немчинов 15 жовтня попереджав, що для проходження опалювального сезону Україна має додатково постачати вугілля. За його словами, Україна має контракти на імпорт вугілля на $4 млн, на контракти ще на $2 млн очікують до кінця опалювального сезону.
30 жовтня в Міненерго повідомляли, що Україна імпортуватиме вугілля з Польщі, Казахстану та ПАР, українські компанії вже підписали необхідні контракти.
Глава Міненерго України Герман Галущенко 5 листопада запевнив, що Україна зможе спокійно пройти опалювальний період, незважаючи на те, що РФ зупиняє постачання енергетичного вугілля до України та створює штучні перешкоди для імпорту Україною вугілля з Казахстану.
Увечері 15 листопада президент Володимир Зеленський опублікував відеозвернення, у якому пообіцяв, що нестачі вугілля в Україні не буде і "держава нікого не залишить без світла та тепла". Він згадав, зокрема, що, "крім нашого українського вугілля, буде сім кораблів Panamax, які вже йдуть і прибудуть в українські порти найближчим часом".
Того самого вечора приватна компанія ДТЕК Ріната Ахметова повідомила, що зафрахтувала сім кораблів із вугіллям для забезпечення українських ТЕС паливом. "Президент України Володимир Зеленський відзначив зусилля компанії щодо підготовки до опалювального сезону та забезпечення вугіллям у складних умовах", – ішлося у пресрелізі.
Видання "Главком" із посиланням на дані Міністерства енергетики писало, що фактичні запаси вугілля на трьох державних ТЕС "Центренерго" станом на 22 листопада становили 77,1 тис. тонн – у 2,2 раза нижче за допустимий гарантований обсяг.
Станом на 16 грудня, за даними "Укренерго", запаси вугілля на складах ТЕС становили 447,3 тис. тонн. 6 грудня запаси вугілля становили 414,9 тис. тонн.
Щоб поповнювати склади, Україна щомісяця імпортуватиме від шести до 10 кораблів вугілля морським шляхом, говорив заступник глави Офісу президента Ростислав Шурма. За його словами, до кінця року на складах буде щонайменше 800 тис. тонн вугілля.
Рішення про впровадження для ТЕС та ТЕЦ допоміжної послуги із закупівлі газу з метою забезпечення проходження опалювального сезону ініціювало Міністерство енергетики України. Зазначають, що ТЕС та ТЕЦ використовуватимуть газ "у разі й тільки на період можливої відсутності в достатніх обсягах запасів вугілля на складах виробників, основним проєктним видом палива яких є вугілля".
Водночас у Міненергетики наголосили, що триває накопичення вугілля на складах. У грудні планують приблизно 1,95 млн тонн постачання українського та імпортного вугілля загалом. Водночас заплановане споживання очікують на рівні приблизно 1,7 млн тонн.
8 грудня СБУ надіслала Кабміну звіт, у якому попередила уряд України про реальну загрозу зупинки ТЕС через дефіцит вугілля, повідомляло видання ZN.ua 16 грудня. Згідно з документом, станом на 1 грудня на складах було 486,2 тис. тонн вугілля за планового накопичення 2632,7 тис. тонн (відхилення – 2146,5 тис. тонн).
17 грудня прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що дві теплоелектростанції та дві теплоелектроцентралі переходять на природний газ через дефіцит вугілля на складах.