Болгарія та Україна погодили розблокування на кордоні машин із продовольством – Мінагропрод України

Міністри обговорювали питання продовольства на особистій зустрічі
Фото: minagro.gov.ua
Тему перевезення українського продовольства обговорили міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський і міністр сільського господарства Болгарії Явор Гечев. Про це поінформувало 22 квітня Міністерство аграрної політики та продовольства України.

"Відбулася зустріч двох міністрів. [...] Сторони обговорили ситуацію, що склалася, домовилися дочекатися рішення Єврокомісії і потім продовжити переговори. Також міністри погодили розблокування автівок на кордоні та їх розвантаження",  ідеться в повідомленні.

19 квітня Болгарія ввела тимчасову заборону на імпорт продовольства з України, водночас збережено транзит товарів.

Того самого дня ситуацію обговорили перша віцепрем'єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко та міністр економіки і промисловості Болгарії Нікола Стоянов. Болгарський політик пояснив, що "через імпорт українського зерна і продовольства місцевим сільгоспвиробникам важко реалізувати власну продукцію і вони зазнають збитків", і наголосив, що у питанні імпорту "Болгарія очікує на рішення, за яким українська продукція не перевантажуватиме місцевий ринок, а буде гарантовано експортуватися в інші країни".

Контекст:

Після того як вивезення українського зерна було ускладнено через російську агресію, Україна почала шукати альтернативні шляхи експорту в Євросоюз, вони переважно пролягають через Румунію й Польщу.

Уже кілька країн зупинили сухопутний імпорт зерна та іншої агропродукції з України або оголосили про наміри це зробити через побоювання, що український експорт зашкодить їхнім фермерам.

15 квітня Польща заборонила імпорт українського зерна до 30 червня. Міністр розвитку і технологій Польщі Вальдемар Буда заявив, що Польща вестиме переговори з Україною "про побудову жорсткої системи", яка гарантуватиме виключно транзит товарів через Польщу. Міністерство аграрної політики і продовольства України розкритикувало рішення Польщі й заявило, що воно суперечить домовленостям.

Слідом за Польщею про припинення імпорту зерна з України або про посилення заходів щодо його контролю заявили Угорщина, Словаччина і Болгарія, а Румунія розглядає доцільність таких кроків.

18 квітня стало відомо, що Україна домовилася з урядом Польщі про відновлення транзиту агропродукції за умови, якщо її супроводжуватимуть із конвоєм і контролюватимуть за допомогою GPS-трекерів.

У Єврокомісії розкритикували односторонні дії країн – членів союзу і наголосили, що торговельна політика  "у винятковій компетенції ЄС". Для підтримки фермерів із цих п'яти країн ЄС Європейська комісія готує додатковий пакет допомоги на €100 млн.