Боргова криза, цінові обмеження й чинна система пільг. Зеркаль розповіла, що заважає будівництву розподіленої генерації в Україні
Боргова криза в енергетиці, цінові обмеження на енергоринку й чинна система пільг заважають розвитку децентралізованої генерації, яка потрібна Україна для підтримки стабільної роботи енергосистеми. Про це заявила у своєму Facebook колишня радниця міністра енергетики Лана Зеркаль.
"Як вирішувати проблему браку генерації, яку розбили росіяни? На рівні заяв і декларацій нас має врятувати децентралізована генерація, але вона як бабак з анекдоту: "Ти його бачиш? Ні? А він є". Проте будувати децентралізовану генерацію й когенерацію варто й потрібно, кілька сотень маленьких станцій замість кількох великих – це насамперед забезпечення стійкості й підвищення рівня енергетичної безпеки", – написала експертка.
Вона зазначила, що через уже наявні борги інвестори не хочуть вкладатися в будівництво нових станцій, обмеження цін означатиме, що продавати енергію доведеться у збиток, а пільги на тарифи діють не тільки для тих, кому вони справді необхідні.
"Ідеться і про електрику, і про газ, який використовують для генерації тепла й електрики на ТЕЦ і деяких ТЕС. Чи, скоріше, використовували, поки вони в нас були", – заявила Зеркаль.
За її словами, водночас в Україні зараз шукають способи, як залучити інвестиції в децентралізовану генерацію.
Контекст:
Керівний партнер UDP Renewables Сергій Євтушенко заявляв що проблема боргів в енергетиці полягає в неринковому формуванні тарифів у необґрунтованих спеціальних зобов'язаннях для державних компаній, які треба узгоджувати з реальною економічною ситуацією.
Недоплата "Гарантованого покупця" підприємствам "зеленої" енергетики за 2023 рік становить 25%, за 2022 рік – майже 45%.