Через дозволені Кабміном і НКРЕКП маніпуляції на ринку не вистачає коштів для виплат за "зелену" електроенергію – Тинний
Кабінет Міністрів України і Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), допускають такі схеми викачування коштів із ринку електроенергії, що через різних трейдерів за рік було виведено $1,5 млрд коштів державних підприємств і компаній, що генерують електроенергію з поновних джерел, заявив у інтерв'ю профільному виданню ExPro співзасновник Асоціації відновлюваної енергетики України Ігор Тинний.
"$1,5 млрд із ринку зникло за рік. Це абсолютний злочин на совісті Кабміну, який обрав одну монопольну біржу, розробив правила біржової торгівлі, які дозволили маніпуляції, не звільнив менеджмент "Енергоатому" і "Центренерго", який це продавав. Це все тотальний злочин на рівні Кабміну, НКРЕКП, на який закрили очі всі види правоохоронців", – сказав Тинний.
Він заявив, що з цих $1,5 млрд $800 млн – це гроші поновної енергетики та $600 млн – кошти державних енергокомпаній, збитки яких буде покрито з держбюджету. Як приклад виведення грошей він навів один з останніх аукціонів із продажу електроенергії: компанія "Юнайтед Енерджі" викупила електроенергію Рівненської АЕС на чотири місяці вперед і отримала від цього надприбуток.
"За моїми розрахунками, маржа на цій угоді склала близько $220 млн. Коли нам кажуть, що у нас прибуткові інвестиції в "зелену" енергетику – це смішно. Наші станції далеко не окупилися і з таким підходом, може, і не окупляться ніколи. Зараз гарна інвестиція – торгувати повітрям", – зазначив співзасновник асоціації.
Тинний зазначив, що протягом багатьох років до приходу сьогоднішньої команди в електроенергетиці не було таких збитків, а зараз вони становлять мільярди.
"Усі державні компанії, вугільні шахти, "Центренерго", якому дорікали крадіжками за минулої влади, "Енергоатом", "Укренерго" стали ще в 10 разів збитковішими, ніж ті, яким вони дорікали", – сказав Тинний.
Контекст:
2 червня Кабінет Міністрів подав проєкт закону №5600, який, зокрема, передбачає введення акцизного податку на електроенергію, вироблену з поновних джерел енергії. 1 липня Рада ухвалила законопроєкт у першому читанні.
У Європейському банку реконструкції та розвитку вважають, що плани Кабінету Міністрів України ввести акцизний податок на "зелену" електроенергію несприятливо позначаться на розвитку відновлюваних джерел енергії в Україні.
Європейська бізнес-асоціація, Американська торговельна палата в Україні та Союз українських підприємців назвали цей законопроєкт "спробою зійти зі шляху цивілізованого розвитку економіки".
Водночас наявні затримки з оплатою виробникам електроенергії з поновних джерел енергії вже загрожують подальшому розвитку цієї галузі в Україні, зауважено в ухваленій у середині лютого резолюції Європейського парламенту.
Міжнародна торгова палата зверталася до влади України з вимогою виплатити борги за "зелену" енергію.
"Укррудпром" проаналізував судовий реєстр і з'ясував, що станом на 7 жовтня минулого року компаній, які подали позови до ДП "Гарантований покупець", було вже понад 50, загальна сума збитку за позовними заявами на той момент перевищила 630 млн грн.
За інформацією "Главкому", позов проти України подала, зокрема, компанія Modus Energy, яка є у власності громадян Литви, про цей позов стало відомо 28 квітня 2021 року. Компанія заявила, що ДП "Гарантований покупець" змусило дочірні компанії Modus Energy підписати додаткову угоду, що передбачає скорочення доходів.