Через заборону відключення боржників деякі споживачі зловживали цим, щоб не платити за комуналку – міністр енергетики
Деякі споживачі почали зловживати забороною на від'єднання боржників і не сплачували своїх рахунків за комунальні послуги. Про це заявив міністр енергетики України Герман Галущенко в ефірі національного телемарафону, який транслює, зокрема, ICTV.
"Ми побачили, що, на жаль, деякі, скажімо, як побутові, так і не побутові споживачі почали використовувати цю заборону для того, щоб не платити. Тому це нечесно. Особливо це нечесно, коли я дивлюся, що прифронтові регіони платять більше, ніж області, які не дотичні до безпосередніх бойових дій. Я вважаю, це як мінімум несправедливо", – сказав він.
Міністр наголосив, що від надходження коштів за спожиту електроенергію залежать якість і швидкість відновлення електропостачання після негоди.
Галущенко підкреслив, що скасування заборони на від'єднання боржників не означає того, що постачальники почнуть усіх від'єднувати.
"Це як мінімум має покращити платіжну дисципліну, особливо коли мова йде про те, коли не можна пояснити, коли це просто ти зловживаєш тим, що є можливість не платити", – підкреслив Галущенко.
Контекст:
6 березня 2022 року уряд ухвалив рішення не штрафувати за невчасну оплату комунальних послуг. Про це повідомив Олексій Чернишов, який на той час обіймав посаду міністра розвитку громад і територій. Також Кабінет Міністрів заборонив зупиняти надання комунальних послуг у разі їх несплати.
18 липня Верховна Рада проголосувала в першому читанні законопроєкт №7531 про внесення змін до закону України "Про виконавче провадження". 27 липня його ухвалили у другому читанні, 15 серпня закон підписав президент України Володимир Зеленський. Закон заборонив стягнення з деяких організацій і фізичних осіб боргів за житлово-комунальні послуги на період дії воєнного стану.
Кабінет Міністрів України постановою №1405 від 29 грудня 2023 року вніс зміни до кількох попередніх постанов щодо оплати житлово-комунальних послуг. Документ, зокрема, скасовує положення постанови №206, ухваленої 5 березня 2022 року, яка забороняла нараховувати і стягувати неустойку (пеню, штраф) на заборгованість за житлово-комунальні послуги для населення, а також припиняти надання послуги в разі несплати.
Тепер мораторій на припинення надання комунальних послуг діятиме лише на окупованих територіях і там, де тривають бойові дії, а також якщо нерухомість було пошкоджено внаслідок бойових дій, ідеться в постанові. У разі пошкодження житла власник має поінформувати виконавця комунальної послуги.
Голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, Костянтин Ущаповський заявляв, що дозвіл на від'єднання боржників – це необхідний крок для нормальної роботи енергосистеми.