Державним підприємствам хочуть надати неринкові переваги – Асоціація адвокатів
Він нагадав, що у Верховній Раді зареєстрували проєкт закону, котрий містить норму, яка забороняє стягнення боргів з державних підприємств критичної інфраструктури протягом воєнного стану і два роки після закінчення його дії.
"Таким чином суб'єкт законодавчої ініціативи (група народних депутатів) хотів унеможливити будь-які судові спори з операторами критичної інфраструктури державної форми власності, і наслідки таких судових спорів – примусове виконання (виконавчі провадження), банкрутство таких підприємств", – наголосив юрист.
Він зазначив, що це означатиме, що всі суб'єкти, частка яких у розмірі 50% і більше належать державі – НАЕК "Енергоатом", "Укренерго", "Гарантований покупець", "Центренерго", "Запоріжжяобленерго", "Миколаївобленерго", "Харківобленерго", підприємства групи "Нафтогаз" та інші, – отримають законодавче право не платити своїм контрагентам.
"І їм за це нічого не буде. Не думаю, що за таких умов хтось із постачальників палива, обладнання чи послуг буде укладати з ними контракти. По одній простій причині – бо у державних підприємств буде перевага над своїми контрагентами, яка полягає у законодавчій індульгенції взагалі не платити по своїх зобов'язаннях", – підсумував Трохимець.
Контекст:
Проєкт закону про внесення зміни до ст. 8 закону України "Про критичну інфраструктуру" (про врегулювання спорів, предметом яких є право власності держави на об'єкти критичної інфраструктури, які перебувають у державній власності) №8316 зареєстровано у Раді 28 грудня 2022 року. Його ухвалили за основу 21 березня 2023 року, у другому читанні його поки не розглядали.