Дев'ятеро людей у світі стали доларовими мільярдерами завдяки вакцинам проти COVID-19
Серед нових мільярдерів – п'ятеро осіб, пов'язаних з американською компанією Moderna, троє – з CanSino Biologics, китайською компанією з виробництва вакцин, один – представник BioNTech.
Сукупно їхні статки оцінили в $19,3 млрд. Зазначають, що цього достатньо, щоб повністю вакцинувати всіх людей у країнах із низьким рівнем доходу 1,3 раза. Водночас ці країни, у яких проживає 10% світового населення, отримали 0,2% від загального обсягу постачання вакцин через їхній дефіцит, ідеться в заяві People's Vaccine, до якої входять дев'ять НУО, зокрема Amnesty International, Oxfam і UNAIDS.
Список нових мільярдерів, які розбагатіли на COVID-вакцинах, очолив гендиректор Moderna Стефан Бансель ($4,3 млрд), на другому місці гендиректор і співзасновник BioNTech Угур Шахін ($4 млрд), третій – імунолог, інвестор і засновник Moderna Тімоті Спрінгер ($2,2 млрд).
У першій п'ятірці також глава компанії Moderna Нубар Афеян ($1,9 млрд) і глава компанії ROVIm, яка виробляє і пакує вакцини Moderna, Хуан Лопес-Бельмонте ($1,8 млрд).
Шостий у списку – учений і засновник Moderna Роберт Лангер ($1,6 млрд).
Далі ідуть троє співзасновників китайської компанії CanSino Biologics – головний науковий керівник Чжу Тао ($1,3 млрд), а також двоє старших віцепрезидентів Цю Дунсю ($1,2 млрд) і Мао Хуіньхоа ($1 млрд).
Окрім того, вісім нинішніх мільярдерів завдяки інвестиціям у виробництво вакцин проти коронавірусу збільшили свої статки на $32,2 млрд, додали в People's Vaccine.
Представники НУО заявляють, що потрібно терміново покласти край монополіям фармкорпорацій на виробництво препаратів проти COVID-19, щоб "збільшити виробництво вакцин, знизити ціни і вакцинувати світ". За їхніми словами, розроблення препаратів проти коронавірусу фінансували коштом держав і вони "мають бути насамперед глобальним суспільним благом, а не можливістю для приватного прибутку".
Контекст:
У грудні минулого року американський журнал Forbes опублікував оновлений рейтинг мільярдерів, до нього увійшло 50 представників бізнесу у сфері охорони здоров'я. Найпомітніше 2020 року зросли активи Шахіна і Банселя – $4,2 млрд і $4,1 млрд.
Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією.
Станом на 21 травня 2021 року у світі зробили понад 1,57 млрд щеплень проти коронавірусу, цього достатньо для повної вакцинації 10,3% населення планети. Про це свідчать дані Bloomberg.
У середньому щодоби вводять по 26,8 млн доз вакцин. Лідерами кампанії з імунізації є материковий Китай (449,5 млн введених доз препаратів проти коронавірусу), США (279,4 млн), Європейський союз (211,3 млн) та Індія (191,8 млн).
Всесвітня організація охорони здоров'я схвалила для застосування вакцини проти COVID-19, розроблені компаніями Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson і Sinopharm.