ДТЕК не прийшла на вугільний тендер державного "Центренерго", конкурс виграла шахта Кропачова "Краснолиманська"
Ціна постачання вугілля становитиме 2400 грн за тонну, що нижче від визначеної Міністерством енергетики та вугільної промисловості ціни на 25 грн. Тендер виграла компанія, пов'язана з колишнім депутатом Донецької облради, власником низки вугільних активів Віталієм Кропачовим, а ДТЕК бізнесмена Ріната Ахметова в ньому участі не брала.
Тендер на постачання 100 тис. тонн вугілля державної компанії "Центренерго" виграла з ціною 2400 гривень (на 25 гривень дешевше від визначеної Міністерством енергетики та вугільної промисловості ціни) компанія, пов'язана з колишнім депутатом Донецької облради, власником низки вугільних активів Віталієм Кропачовим, повідомляє "Економічна правда", посилаючись на джерела на ринку.
Конкурент – компанія бізнесмена Ріната Ахметова ДТЕК – не брала участі у тендері, зауважує видання. Про те, що конкурс пройшов з одним учасником і що ціна становила 2400 тис. грн за тонну, пише у своєму Facebook і "Центренерго".
Колишній член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, Андрій Герус заявив, що ДТЕК відмовилася від конкурсу, аби зберегти на ринку високі ціни.
"Звичайно, тендер без конкуренції не міг дати справедливу ринкову ціну. Але навіть він дав ціну 2400 грн, що на 60 грн менше, аніж ціна "Роттердам плюс", яка закладена в тарифи. Отже, в Україні в цьому році видобуток – 23 млн тонн, а попит українських споживачів десь на 17–18 млн тонн. Профіцит вугілля марки "Г" – на рівні 4–5 млн тонн, – написав у своєму Facebook Герус. – На тендер ДТЕК не прийшла. Фактично вона вирішила пожертвувати збутом 1,5 млн тонн, адже якби відбувся конкурентний тендер і зафіксував ціну, скажімо, 1800 грн, то тоді були б підстави все вугілля марки "Г" зараховувати в тарифи по ціні 1800 грн".
Із критикою тендера виступив представник незалежних профспілок Михайло Волинець, він у Facebook підтримав позицію позафракційного нардепа Віталія Купрія, який написав, що конкурс організували під одного гравця.
У "Центренерго" заявили, що всі умови для участі ДТЕК було створено і його "навмисно перенесли із 29 на 30 січня та навмисно погіршили очікувані якісні показники вугілля з 14% вологи до 16%, щоб у конкурсі змогла взяти участь ДТЕК, що постачає менш якісне вугілля, ніж шахта "Краснолиманська", пише "Деловая столица".
"Тендер переписали просто під умови, які влаштують усі сторони. Збільшення вологості до 16% дасть змогу прийти ДТЕК і продати вугілля за 1900 грн (до прикладу), але за 2490 або вище, як би їм того хотілося. Це може стати початком "ланцюгової реакції", яка призведе до зниження цін", – написала у коментарі у Facebook координатор житлово-комунальних і енергетичних програм громадянської мережі "Опора" Тетяна Бойко.
"Деловая столица" зазначає, що ЗМІ повідомляли і про ціну внаслідок конкурсу в розмірі 2880 грн, але це сталося через технічні особливості оприлюднення інформації на енергетичній біржі, яка не може публікувати результати без ПДВ. Згідно із чинним законодавством, "Центренерго" купує вугілля без ПДВ, пише видання, тому контракт на постачання укладено саме за ціною 2400 грн.