Економіст Дубровський: Нацбанк абсолютно правильно підвищив ставку рефінансування, інакше ввімкнули б механізм розгону інфляції
Національний банк України підвищив ставку рефінансування, щоб запобігти негативним процесам в економіці і захистити доходи громадян. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" заявив старший економіст CASE-Ukraine Володимир Дубровський.
"Облікова ставка не може бути меншою за інфляцію, інакше з'являється паразитичний спосіб заробітку, який працює фактично на корупцію. Весь минулий рік ставка скорочувалася, оскільки у нас швидко знижувалася інфляція. Зараз інфляція прискорилася. Частково від того, що наприкінці минулого року надрукували певну кількість грошей, коли державні банки отримали рефінансування і використовували його на викуп держоблігацій. Очікувано після цього за кілька місяців почала прискорюватися інфляція", – зазначив економіст.
Він підкреслив, що така тактика дає змогу захистити економіку країни і доходи пересічних громадян.
"Рада Нацбанку абсолютно правильно підвищила ставку рефінансування. Так діють центробанки в усьому цивілізованому світі. Це рішення саме собою запобігає негативним процесам. В іншому разі ввімкнули б механізм розгону, який може нашкодити економіці держави та доходам громадян", – пояснив Дубровський.
4 березня Нацбанк підвищив ставку рефінансування до 6,5% річних. За словами виконувача обов'язків голови банку Юрія Гелетія, на прискорення в Україні інфляції "впливала низка чинників. Серед них: подорожчання харчових продуктів і палива; посилення інфляційного тиску з боку країн – торгових партнерів; збереження стійкого внутрішнього споживчого попиту".
Державна служба статистики України повідомила, що за підсумками січня базова інфляція становить 0,3% проти грудня 2020 року, а проти січня 2020 року – 5%.