Економіст Новак: Підвищення мінімальної зарплати до 5 тис. грн – піар-хід. Ідея виникла "раптово" напередодні місцевих виборів G

Новак: Зараз підвищення зарплат просто необхідне
Фото: Андрій Новак / Facebook

Ухвалене сьогодні Верховною Радою підвищення мінімальної зарплати несуттєве, країна може собі це дозволити, зазначив у коментарі виданню "ГОРДОН" голова Комітету економістів України Андрій Новак.

В Україні зараз кадровий голод, і єдине, що може зупинити міграцію, – це збільшення рівня доходів усередині країни. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" заявив економіст Андрій Новак.

"Підвищення мінімальної зарплати до 5 тис. грн – це передвиборчий піар-хід. Провладна політична сила так хоче поліпшити свій рейтинг. Раніше, відповідно до бюджету на 2020 рік, не було передбачено змін у соціальних платежах. Ця ідея виникла раптово напередодні місцевих виборів, які призначено на 25 жовтня", – сказав економіст.

На його думку, як держбюджет, так і приватний сектор можуть собі дозволити таке підвищення зарплати.

"З економічної точки зору основне навантаження ляже саме на приватний сектор, на який припадає 85% економіки країни. Там невеликий відсоток працівників має суто мінімальну зарплату 4,7 тис. грн на сьогодні. Як правило, її використовують тільки для так званої білої бухгалтерії. Традиційно вказують мінімальну зарплату, а залишок видають у конверті. Тепер частина коштів із конверта перекочує в бухгалтерію. По суті, для приватного роботодавця нічого не змінюється, тільки трохи виросте база оподаткування. Що стосується держсектору економіки, там невелика частина працювала лише на мінімалку. З огляду на те, що держсектор невеликий – усього 15% економіки, навантаження на бюджет буде незначним", – підкреслив Новак.

Він вважає, що в Україні треба підвищувати заробітну плату, щоб зменшити відтік трудових ресурсів.

"Подальше підвищення, яке анонсував президент, – до 6 тис. грн із 1 січня, а потім і 6,5 тис. – це вже суттєво. Такі параметри мінімальної зарплати потрібно буде враховувати під час формування бюджету на наступний рік. Це виконати можна навіть завдяки економії на інших статтях витрат. Ми можемо це дозволити. Тим паче, що зараз підвищення зарплати просто необхідне. Через низький рівень оплати праці відбувається масова трудова міграція. Українці їдуть за кордон, щоб забезпечити собі гідне існування. Більшість роботодавців говорить про кадровий голод у всіх напрямах. Причому не вистачає як кваліфікованих, так і некваліфікованих працівників. Єдине, що може зупинити міграцію, – збільшення рівня доходів усередині країни, насамперед завдяки зарплаті", – резюмував співрозмовник.

25 серпня Верховна Рада України ухвалила законопроєкт, який передбачає підвищення мінімальної зарплати до 5 тис. грн. Рішення набуде чинності 1 вересня.

Проєкт закону про підвищення мінімальної заробітної плати на початку серпня вніс до Верховної Ради президент України Володимир Зеленський.

З 1 січня 2020 року мінімальна зарплата в Україні зросла на 13,2%, до 4723 грн. У липні прем'єр-міністр Денис Шмигаль анонсував, що до кінця 2021 року мінімальна зарплата зросте до 6500 грн, у 2022 році вона становитиме 6700 грн, а у 2023-му – 7200 грн.