"Енергоатом" має дістати гарантії Кабміну на позики для виплати боргів – експерт
Уряд має надати можливість компанії "Енергоатом" одержати зовнішнє фінансування на поворотній основі, щоб якнайшвидше виплатити борги на ринку електроенергії та забезпечити стабільну роботу енергетики взимку. Про це заявив експерт з енергетики Станіслав Ігнатьєв в ефірі проєкту Politeka.
"Необхідне залучення під державні гарантії зовнішнього фінансування на "Енергоатом", щоб вони закрили цей борг. Цей шлях буде найбільш ефективним", – сказав Ігнатьєв.
За його словами, іншим імовірним варіантом виплати боргів може бути докапіталізація "Енергоатому" з державного бюджету, однак такий варіант експерт назвав менш імовірним через потребу спрямовувати кошти насамперед на оборону країни. Водночас він зазначив, що ланцюг боргів на ринку електроенергії зараз становить 61 млрд грн і торкається більшості учасників ринку електроенергії. Приблизно 26 млрд грн із цієї суми мають спрямувати на погашення заборгованості перед підприємствами "зеленої" енергетики.
"Треба нарешті закрити це порочне коло боргів на ринку електроенергії", – підсумував експерт.
Контекст:
7 листопада президент України Володимир Зеленський затвердив рішення Ради національної безпеки і оборони України щодо заходів із підвищення стійкості енергосистеми та її роботи в зимовий період, де першим до вирішення Кабінетом Міністрів України у місячний строк поставлено питання заборгованостей.
15 вересня в "Енергоатомі" поінформували, що зменшили заборгованість за 2022 рік на понад 2 млрд грн.
Заборгованість "Енергоатому" перед ДП "Гарантований покупець" за поточний рік становить 18 млрд грн.
Держпідприємство "Гарантований покупець" очікує виконання зобов'язань компанією "Енергоатом" щодо суттєвого зменшення боргів із вересня поточного року, заявив директор "Гарантованого покупця" Артем Некрасов. Він нагадав, що керівник "Енергоатому" Петро Котін нещодавно повідомив, що вони у вересні планують вийти на повні розрахунки з "Гарантованим покупцем".