Фіксований курс валюти вже не розв'язує тих завдань, для яких його ввели на початку війни – економіст

Наприкінці лютого НБУ зафіксував валютний курс на рівні 29,25 грн/$
Фото: depositphotos.com

В Україні паралельно існує два валютні курси – фіксований офіційний та реальний, який на 5–6 грн вищий, це спричиняє додатковий тиск на економіку та призводить до спекуляцій, заявив у коментарі "РБК-Україна" керівник секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів Андрій Забловський.

"Фіксований курс від початку зіграв свою позитивну роль – дозволив знизити паніку серед населення та утримати гривню. А зараз НБУ планомірно йде до скасування цієї фіксації – це рішення давно назріло. Тому що є дискомфорт і є проблеми: експортерам та Міністерству фінансів доводиться продавати валюту, втрачаючи гроші на курсі", – наголосив економіст.

Він додав, що ситуація призвела до існування появи чорного курсу, який заважає економіці.

"Головне питання в тому, що фіксований курс вже не вирішує тих задач, для яких був введений на початку війни, і не має впливу. Натомість він дає певному колу людей заробляти на курсовій різниці. Тому у банківській сфері зараз активно обговорюється процес скасування цього рішення вже найближчим часом, адже зараз його наявність тільки накопичує макроекономічні дисбаланси, які негативно відображаються на роботі економіки", – заявив експерт.

Контекст:

Наприкінці лютого НБУ зафіксував валютний курс на рівні 29,25 грн/$, за таким самим курсом зобов'язані продавати валюту експортери. Купувати валюту їм доводиться за комерційним курсом банків, що становить 3536 грн/$.