Фінансова допомога українцям під час війни. Які фонди виплачують і як отримати
Згідно з урядовими даними, після початку повномасштабної війни РФ проти України приблизно третина українців звернулася по фінансову допомогу від міжнародних донорів. У цьому матеріалі "ГОРДОН" розповідає, які організації та фонди надають допомогу (а які вже закрили свої програми або зупинили їх), які категорії громадян її можуть отримати і як це зробити, а також нагадує, як не стати жертвою шахраїв, які видають себе за благодійників.
Заступник глави представника Міжнародної організації міграції Стів Роджерс розповідав "Радіо Свобода" у лютому, що в Україні зараз приблизно 5,3 млн внутрішньо переміщених осіб, торік у травні цифра була вищою – свої домівки через війну на той момент покинуло 8 млн людей. Таким людям доводиться наново починати все: шукати житло, школу та/або дитсадок дітям і роботу. За даними Роджерса станом на кінець минулого року, 70% внутрішньо переміщених осіб не мають постійної роботи, найбільше ВПО живе у Дніпропетровській і Харківській областях.
Від початку повномасштабної війни тільки через портал "єДопомога" заявки на отримання допомоги від міжнародних партнерів подало 10 млн українців (водночас населення України зараз, за різними оцінками, становить від 29 млн до 35 млн осіб, соціологи кажуть, що зараз нереально вести облік й офіційних даних немає). На цьому порталі приймання заявок зупинили, оскільки ресурси міжнародних організацій обмежені. У повідомленні вказано, що це лише перший етап і приймання заявок відновлять, щойно міжнародні донори підтвердять готовність фінансувати програми.
На порталі "єДопомога" зібрано список донорів, які співпрацюють із Мінсоцполітики України і виплачують українцям фінансову допомогу, і хоча на державному порталі приймання заявок завершили, деякі партнери проєкту (й інші міжнародні організації) продовжують цей процес.
- ЮНІСЕФ – діє у прифронтовій зоні і на деокупованій території
Представництво Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ у 2022 році за програмою "Спільно" надало фінансову допомогу 255 тис. сімей (приблизно 1,06 млн осіб) по всій Україні, розмір виплат – 2220 грн на кожного члена сім'ї (не більше ніж п'ятеро осіб), строк виплат – три місяці, більшість сімей отримали по 33 тис. грн, ідеться на сайті фонду.
Заявки фонд приймав із 31 березня до 15 серпня 2022 року, зараз онлайн-реєстрацію на отримання допомоги закрито.
Однак на сайті фонду зазначено, що протягом 2023 року у програмі можуть узяти участь сім'ї, які мають одну або більше дітей віком до 18 років і проживають на півдні та сході України, на деокупованих територіях і в населених пунктах, розташованих за 30 км + до лінії зіткнення (Харківська, Запорізька, Донецька, Херсонська й Миколаївська області).
Реєстрацію цих громадян на участь у грошовій програмі проводять винятково представники місцевих органів влади, працівники соціальних департаментів обласних, міських, районних адміністрацій та організації – партнери ЮНІСЕФ.
Телефон гарячої лінії – 0 800 600 017 (працює з понеділка до п'ятниці з 8.00 до 20.00, у суботу з 9.00 до 18.00, неділя – вихідний, дзвінки безоплатні).
- Управління верховного комісара ООН у справах біженців – діє в 11 областях
УВКБ ООН також виплачує по 2220 грн на особу протягом трьох місяців, програма розрахована на:
- внутрішньо переміщених осіб після 24 лютого 2022 року;
- населення регіонів, які постраждали від війни (Дніпропетровська, Полтавська, Одеська, Запорізька, Кіровоградська, Черкаська, Харківська, Чернігівська, Сумська області);
- людей,які повернулися у свої домівки на деокупованій території.
Щоб отримати допомогу, сім'ї мають також відповідати одному або кільком критеріям уразливості (повний список – на сайті УВКБ) і мати дохід менше ніж 5400 грн на особу.
Окрім того, якщо сім'ї отримали допомогу по 2220 грн на кожного члена сім'ї від інших міжнародних донорів, то у програму УВКБ їх не внесуть – це одна програма, яку реалізують різні організації, ідеться на сайті управління (згідно з інформацією на сайті "єДопомога", такі виплати у співпраці з Мінсоцполітики проводили також Всесвітня продовольча програма ООН, Міжнародна організація з міграції, Норвезька рада у справах біженців, Red Rose CDS Limited).
Наразі у відповідних центрах УВКБ ООН (зокрема мобільних) триває збір даних для занесення громадян у програму. Організація працює в 11 областях України:
Львівська – запис для участі у програмі проводять у Львові за адресою вулиця Городоцька, 81, із понеділка до п'ятниці з 9.00 до 17.00, а також мобільними бригадами (графік їхніх виїздів – у регіональному Telegram-каналі УВКБ);
Черкаська – запис проводять у Черкасах (вулиця Лазарєва, 6/1, у будні дні з 9.00 до 17.00), в Умані (вулиця Садова, 7 у будні дні з 9.00 до 17.00), за телефоном 093 191 01 20, а також мобільними бригадами (графік їхніх виїздів – у регіональному Telegram-каналі УВКБ);
Кіровоградська – запис проводять у Кропивницькому (вулиця Пашутинська, 31а, із понеділка до п'ятниці з 9.00 до 18.00), а також мобільними бригадами (графік їхніх виїздів – у регіональному Telegram-каналі УВКБ);
Полтавська – запис проводять у Полтаві (площа Павленківська, 3б, із понеділка до п'ятниці з 9.00 до 17.00), Кременчуці (вулиця Ватутіна, 7, у будні дні та неділю з 9.00 до 16.00), а також мобільними бригадами (графік їхніх виїздів – у регіональному Telegram-каналі УВКБ);
Дніпропетровська – запис проводять у Дніпрі (вулиця Староказацька, 38, із понеділка до п'ятниці з 8.00 до 18.00), а також мобільними бригадами (графік їхніх виїздів – у регіональному Telegram-каналі УВКБ);
Запорізька – запис проводять у Запоріжжі (вулиця Незалежної України, 72, приміщення №154, із понеділка до п'ятниці з 9.00 до 17.00), а також мобільними бригадами (у регіональному Telegram-каналі УВКБ можна знайти форму для попереднього запису в електронну чергу і графік виїздів мобільних бригад);
Одеська – Одеса (Сабанський провулок, 3, із 10.00 до 18.00 у будні дні) та Ізмаїл (вулиця Рєпіна, 12/1, кабінет 101, із 10.00 до 17.00 у будні дні), про роботу виїзних бригад в області інформують два Telegram-канали – одеський та ізмаїльський;
Чернігівська – запис проводять у Чернігові (вулиця В'ячеслава Чорновола, 10, із понеділка до п'ятниці, а також у неділю з 9.00 до 18.00), розклад роботи мобільних груп в області – у регіональному Telegram-каналі УВКБ;
Харківська – запис проводять у Харкові (вулиця Гімназична Набережна, 26, із понеділка до п'ятниці з 8.00 до 16.00). Запис у чергу – щоп'ятниці о 12.00 онлайн за допомогою Google-форми, яку публікують у Telegram-каналі (там само публікують графік роботи мобільних груп);
Сумська – запис проводять у Сумах (вулиця Новомістенська, 1, із понеділка до п'ятниці з 8.00 до 18.00). Запис у чергу відбувається також за допомогою Google-форми, яку публікують, як і графік роботи мобільних груп, у регіональному Telegram-каналі.
Миколаївська – запис проводять за трьома адресами у Миколаєві (вулиця Миколаївська, 26, вулиця Декабристів, 25, вулиця Морехідна, 9, у будні дні з 9.00 до 16.00).
- Червоний Хрест – тільки виплата компенсацій за програмою "Прихисток"
Товариство Червоного Хреста України спільно з Міністерством у справах ветеранів, згідно з релізом на сайті міністерства, до 7 липня ще продовжують виплати по 4 тис. грн ветеранам війни й особам з інвалідністю І та ІІ груп, але вже не приймають заявок за цією програмою (їх приймали за два етапи, другий завершився 4 квітня, загалом по допомогу звернулося 15 тис. осіб).
По 2500 грн внутрішньо переміщеним особам виплачували цієї весни в межах спільного проєкту місія Міжнародного комітету Червоного Хреста, Товариство Червоного Хреста України та Кабінет Міністрів України. ICTV у Червоному Хресті України повідомили 12 червня, що ця програма вже не діє.
Згідно з відповіддю Червоного Хреста, зараз організація продовжує державну програму "Прихисток". Ця програма передбачає виплату людям, які на безоплатних умовах розмістили у своїх квартирах та будинках внутрішньо переміщених осіб. Розмір виплат розраховують зараз за тарифом 14,77 грн на один день за одну ВПО й за тарифом 30 грн на один день за одну особу в осінньо-зимовий період (із жовтня до березня).
Інструкція, як надати своє житло біженцям та отримати компенсацію, – на сайті "Прихистку".
- Неурядова організація ACTED – надає кілька видів допомоги
Французька неурядова гуманітарна організація ACTED зараз надає кілька видів допомоги українцям, ідеться у повідомленні ACTED Ukraine, опублікованому 14 червня у Facebook. У пості розміщено посилання на форму, у якій вказано, що організація зараз дистанційно реєструє на отримання багатоцільової грошової допомоги громадянам, чиє житло було пошкоджено або зруйновано, але вони залишаються в ньому жити. Ідеться про такі області:
- Донецька (Костянтинівська, Лиманська, Миколаївська та Святогірська громади Краматорського району);
- Запорізька (населені пункти Веселянка, Запорожець, Річне, Юльївка, Григорівка Запорізького району);
- Сумська (громади у Шосткинському, Охтирському та Сумському районах);
- Харківська (Ізюмський район, а також Кіндрашівська та Вільхуватська громади Куп'янського району);
- Херсонська (громади у Бериславському та Херсонському районах);
- Чернігівська (Семенівська громада Новгород-Сіверського району).
Реєстрація – лише за списками органів місцевого самоврядування.
Розміру допомоги у формі ACTED не вказано, але сайт Visit Ukraine повідомляє, що йдеться про суму 2220 грн на три місяці, тобто про 6660 грн на особу (однією виплатою).
Як відрізнити благодійників від шахраїв?
Згідно з повідомленням на сайті "єДопомога", для отримання допомоги організаціям потрібен переважно стандартний набір документів: посвідчення особи (паспорт, свідоцтво про народження дитини), ідентифікаційний код, номер банківського рахунку IBAN (для виплат), номер телефону. УВКБ ООН також зазначає, що для оформлення допомоги людині потрібно брати із собою довідку ВПО, якщо вона в неї є, а замість IBAN – номер гривневої картки.
Однак жодна громадська організація не має просити пінкод картки і тризначний код, розміщений на звороті банківської картки: CVV (Card Verification Value) для Visa та CVC (Card Verification Code) для MasterCard.
Мінреінтеграції та поліція попереджали, що шахраї, пропонуючи нібито допомогу переміщеним особам від міжнародних організацій, виманюють у громадян ці дані і списують із їхніх карток гроші.
За даними правоохоронців, лише за один тиждень травня жертвами такого шахрайства стало 20 жителів Волинської області.
"Потерпілі переходили за певним посиланням, указаним у рекламі грошової допомоги, вводили комбінацію цифр, дані своєї банківської картки, пароль та CCV-код, після чого з їхньої власної картки були списані всі гроші. Так зробила і 38-річна лучанка, яка перейшла за посиланням у соціальній мережі, щоб отримати грошову допомогу нібито через застосунок "Дія". Це оголошення вона знайшла у Facebook. У результаті – позбулася майже 10 тис. грн", – розповіли у поліції.
У Міністерстві внутрішніх справ України повідомляли, що аферисти поширюють фейкову інформацію про соціальні виплати, створюючи сторінки-клони державних організацій, керівництва держави, представників ООН, Червоного Хреста, благодійних фондів, банків. Використовуючи фішинг (різновид інтернет-шахрайства), вони пропонують людям ввести персональні дані й номер їхньої банківської картки нібито для нарахування грошей.
"Однак відомості, введені на таких ресурсах, автоматично стають відомі зловмисникам. Маючи дані банківських карток громадян, вони привласнюють гроші з рахунків", – наголошували у МВС.