Фонд гарантування вкладів виставляє у грудні на продаж нові "галузеві пули" банківських активів

19-го і 25 грудня в системі "Prozorro.Продажі" на торги виставлено ще два нові "галузеві" пули Фонду гарантування вкладів фізичних осіб
Фото: fg.gov.ua

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) запустив продажі кредитів збанкрутілих банків за новим, галузевим принципом. У вересні фонд розпочав продаж таких кредитів, у заставі за якими виробничі чи торговельні комплекси, об’єднуючи їх в один лот за спорідненою діяльністю, що може стати основою бізнесу. Дотепер було виставлено шість таких лотів, пише 13 грудня агентство УНІАН.

За словами заступника директора департаменту консолідованого продажу активів ФГВФО Віктора Гутніченка, інтерес із боку потенційних покупців є.

"У віртуальній кімнаті матеріали кредитних справ вивчаються, але рішення, чи брати участь у торгах і коли, приймають тільки покупці", – сказав він.

19-го і 25 грудня в системі "Prozorro.Продажі" на торги виставлено ще два нові "галузеві" пули Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Банки, які ліквідує фонд, розраховуються зі своїми кредиторами завдяки продажу активів, що були на балансі цих банків. Понад 96% активів на балансі таких банків – це кредити, з яких лише приблизно 10% кредитів і далі обслуговують позичальники після початку виведення банку з ринку, зазначає агентство. Загальна заборгованість позичальників перед банками-банкрутами, які перейшли в управління фонду, становить приблизно 96 млрд грн, 85 млрд із них – борги юридичних осіб. Отже, кредити, які не обслуговують, виставляють на продаж, а вторговані кошти спрямовують кредиторам цих банків.

"Фонд гарантування може продавати не актив, а право вимоги. Це означає, що ви отримаєте не актив (приміром, передане в заставу банку майно), а лише право боротися за нього. І що потрібно буде вирішувати багато юридичних проблем. Власне, вони й продають ці активи, тому що банки були нечесні, кажучи, що ці активи коштують набагато дорожче, ніж є насправді", – прокоментував інвестиційний банкір, фінансовий експерт Сергій Фурса.

"Права вимоги за кредитом – досить специфічний актив. Це не автомобіль чи нерухомість, які ти одразу отримуєш собі у право власності й можеш ними розпоряджатися. Купуючи кредит, переможець аукціону отримує право вимагати від позичальника повернення боргу. Якщо цього не відбувається, новий кредитор може почати процедуру стягнення майна, які передавалися в заставу за договором", – пояснив Гутніченко.   

Через значну неоднорідність складу активів банків-банкрутів ФГВФО постійно розробляє нові способи зацікавити інвесторів, одним із яких стало об’єднання кредитів у "галузеві" пули, пише УНІАН. За даними Фонду гарантування вкладів, від початку широкомасштабної війни найбільше коштів до збанкрутілих банків саме від продажу активів надійшло 6,4 млрд грн.