Forbes оцінив статки 20 найбагатших українців: Ахметов втратив $9,3 млрд, Порошенко не увійшов у десятку, Коломойського не занесли до рейтингу
Цьогоріч видання вирішило оцінити лише статки 20 найбагатших українців, відмовившись від звичного формату.
"Для решти героїв наших попередніх рейтингів обмежуємося короткою довідкою. Загалом ми проаналізували стан справ у 129 українських бізнесменів, які потрапляли до рейтингу найбагатших у минулі два роки", – ідеться у статті.
Мета рейтингу – проаналізувати, як справи у великого бізнесу, і зрозуміти, як найбагатші українці та їхні компанії пережили цей рік. За оцінкою Forbes, двадцятка найбагатших цьогоріч втратила понад $20 млрд, їхні сукупні статки знизилися до $22,5 млрд.
Перше місце в рейтингу, як і раніше, посідає Рінат Ахметов, але його статки скоротилися із $13,7 млрд до $4,4 млрд. Він втратив $9,3 млрд – найбільше серед українських топбізнесменів. У Маріуполі бізнес Ахметова втратив два головні заводи – "Азовсталь" та комбінат імені Ілліча. Ці два підприємства в період до повномасштабного вторгнення виробляли 8,6 млн тонн, або 90% сталі всієї групи, їхня частка в українській металургії становила 40%.
На другому і третьому місцях – засновники компанії Grammarly Максим Литвин та Олексій Шевченко (статки кожного, за оцінкою Forbes, скоротилися з $4 млрд до $2,3 млрд).
"Уперше в історії рейтингів найбагатших українців Forbes у трійці лідерів виявилися не представники сировинної економіки, а власники глобальної продуктової ІТ-компанії", – так описує їхнє потрапляння в топ видання. Forbes зазначає, що Литвин і Шевченко йшли до цього понад 12 років, започаткувавши бізнес 2009 року. Їм вдалося створити "нову категорію бізнесу та стати в ній беззаперечним лідером", пише ЗМІ.
Далі в рейтингу йдуть:
- Віктор Пінчук (металургія, нерухомість; "Інтерпайп") – $2,2 млрд;
- Костянтин Жеваго (металургія; Ferrexpo) – $1,4 млрд;
- Олександр і Галина Гереги (роздрібна торгівля, агропромисловий комплекс; "Епіцентр К") – $1,2 млрд;
- Влад Яценко (IT, фінтех; Revolut) – $1,1 млрд;
- Вадим Новинський (металургія, паливно-енергетичний комплекс; "Смарт-Холдинг") – $1 млрд;
- Геннадій Боголюбов (паливно-енергетичний комплекс, інвестиції; група "Приват") – $1 млрд;
- Сергій Тігіпко (машинобудування, фінанси; група ТАС, "Універсал Банк") – $870 млн.
До 20 найбагатших людей увійшов, але не потрапив у першу десятку п'ятий президент України, нардеп від "Євросолідарності" Петро Порошенко (за даними Forbes, його статки скоротилися з $1,6 млрд до $730 млн), він посів 12-те місце в рейтингу.
До цього списку не занесено низки бізнесменів, які раніше входили до найбагатших. Як зазначає Forbes, якби складали традиційний рейтинг, вони б мали шанси потрапити до нього, але у воєнній двадцятці їх немає з різних причин, зокрема через втрату громадянства або держзраду.
Ідеться, зокрема, про Ігоря Коломойського (його статки скоротилися з 1,8 млрд до $850 млн, до списку не занесено через втрату громадянства), а також підозрюваних у держзраді В'ячеслава Богуслаєва (його статки оцінили станом на 2020 рік – це $125 млн, він перебуває під вартою, низку активів заарештовано) та Віктора Медведчука (точної оцінки його активів станом на кінець 2022 року теж немає, Forbes наводить дані за 2021 рік – це $620 млн, цьогоріч його обміняли на українських військовополонених, а бізнес заарештували, "недоторканними для української феміди", як пише ЗМІ, залишилися лише російські активи Медведчука, наприклад, Гавриківське нафтове родовище вартістю $93 млн, яке він контролює через дружину).