"Газпром" не планує збільшувати постачання газу, незважаючи на його дефіцит у Європі – "Оператор ГТС України"

Підземні сховища газу в Європі не заповнені й наполовину, зазначили в компанії "Оператор ГТС України"
Фото: EPA
Російський "Газпром" не планує постачати додаткові обсяги газу у країни ЄС, незважаючи на його дефіцит у Європі. Про це йдеться в повідомленні "Оператора ГТС України" (ОГТСУ), опублікованому 7 липня на сайті компанії.

Зазначають, що дії "Газпрому" призвели до зростання ціни на газ до історичного максимуму із 2008 року – €37 за МВт/год, або понад $450 за тисячу кубометрів. За інформацією ОГТСУ, підземні сховища газу в Європі не заповнені й наполовину, невдовзі ситуація тільки ускладниться.

"Із 6-го до 10 липня буде зупинена магістраль "Ямал – Європа", а із 13-го до 23 липня через планове техобслуговування зупиняється газопровід "Північний потік – 1". Попри ці обставини додаткові потужності на липень 2021 в точці з'єднання "Суджа", а також точках виходу з України до країн ЄС знову не були викуплені", – повідомили в компанії.

Окрім того, 5 липня "Газпром" не став бронювати потужності з 1 жовтня 2021-го до 1 жовтня 2022 року через Польщу і Україну на річних аукціонах на платформах GSA Platform і Regional Booking Platform.

ОГТСУ виставляв для річного бронювання додаткові "тверді" потужності в розмірі 9,8 млн м&³3; на добу (до довгострокового контракту обсягом 40 млрд м&³3; на рік, або 109 млн м&³3; на добу), а польський оператор Gas System виставив потужності газогону "Ямал – Європа" в 79 млн м&³3; на добу.

Російський "Інтерфакс" писав, що ОГТСУ спочатку виставляв на аукціон 15 млн м&³3; на добу, знизивши пропозицію до 9,8 млн м&³3;.

"Інтерфакс-Україна" зазначало наприкінці червня, що компанія "Оператор ГТС України" виставляла на аукціон додаткові транзитні потужності на липень в розмірі 63,7 млн м&³3;, проте вони залишилися незатребуваними "Газпромом".

Підкреслено, що це вже третій випадок, коли "Газпром" відмовляється бронювати додаткові потужності ОГТСУ. Так було з аукціонами на травень і червень.

Очільник компанії Сергій Макогон заявив, що ОГТСУ "готовий збільшити транзит газу територією України і пропонує додаткові потужності для задоволення наявного попиту на газ у Європі".

"Якщо "Газпром" не може задовольнити попит на газ, то потрібно надати іншим російським та середньоазійським видобувникам газу використовувати українську та російську ГТС для транзиту газу до ЄС", – вважає Макогон.

На його думку, ЄС потрібно "дати оцінку діям "Газпрому" й зупинити його зловживання з метою домогтися запуску газогону "Північний потік – 2".

Контекст:

30 грудня 2019 року "Нафтогаз" і "Газпром" підписали новий контракт на транзит газу на п'ять років. Мінімально гарантоване прокачування за новим договором "качай або плати" становить 65 млрд м&³3; газу в перший рік і по 40 млрд м&³3; протягом наступних чотирьох. Український президент Володимир Зеленський зазначав, що в межах п'ятирічного контракту із транзиту газу Україні нададуть понад $7 млрд.

2020 року територією України в Євросоюз було транспортовано 55,8 млрд м&³3; російського газу – це найнижчий показник за сім років, повідомляли 2 січня 2021 року в ТОВ "Оператор ГТС України".

Макогон повідомляв у квітні, що "Газпром" поступово скорочує транзит газу територією України – після запуску газогону "Турецький потік" транзит до Туреччини, Греції та Болгарії повністю перейшов на нові газогони.

В інтерв'ю "Українській правді", опублікованому 1 березня, тодішній голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв говорив, що компанія готова до припинення транзиту територією України.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що Україна подасть позов до Стокгольмського арбітражу, якщо Росія зупинить транзит газу через українську ГТС.