"Газпром" рапортує про збільшення обсягу постачання газу до Євросоюзу, але факти свідчать про інше – Макогон

Макогон зазначив, що Україна може транзитувати у 2,5 раза більше газу, ніж дає "Газпром"
Фото: ЕРА
Заяви російської компанії "Газпром" про збільшення обсягу транзиту газу до Європейського союзу не відповідають дійсності, заявив 11 листопада у Facebook генеральний директор компанії "Оператор ГТС України" (ОГТСУ) Сергій Макогон.

"Газпром" рапортує про збільшення постачання до ЄС, але факти кажуть про інше. Обсяг щоденного транзиту через Україну просто повернувся до контрактних обсягів у 109 млн м&³3; після зниження майже до 57 млн м&³3; у перші дні листопада", – написав він.

Гендиректор ОГТСУ наголосив, що "ніяких додаткових обсягів, що перевищують транзитний контракт, "Газпром" не забронював, тому говорити про збільшення поставок до ЄС через Україну не варто".

"Нагадаю, що транзит у цей самий день у 2020 році був 178,4 млн м&³3;, а у 2019 році – 277,3 млн м&³3; на добу. Україна готова транзитувати до 250 млн м&³3; на добу, що у 2,5 раза перевищує наявний транзит", – пояснив Макогон.

10 листопада російське агентство "РИА Новости" повідомляло, що "Газпром" заявив "максимальний у межах контрактних зобов'язань компанії" обсяг транзиту територією України.

Контекст:

30 грудня 2019 року український "Нафтогаз" і російський "Газпром" підписали новий контракт на транзит газу строком на п'ять років. Згідно з ним, мінімально гарантоване прокачування газу територією України 2020 року мало становити 65 млрд м&³3; і по 40 млрд м&³3; у наступні чотири роки.

2020 року територією України до Євросоюзу було транспортовано 55,8 млрд м&³3; російського газу – найнижчий показник за сім років.

"Газпром" поступово скорочував транзит газу територією України. У жовтні 2021 року транзит природного газу українською ГТС до країн Європи становив 2,634 млрд м&³3; (на 623 млн м&³3; нижче порівняно з показниками вересня).

Із 1 листопада 2021 року "Газпром" скоротив обсяги транзиту газу територією України до 57 млн м&³3; на добу, це вдвічі менше за транзитні потужності, що оплачує російська компанія.