"Газпром" сподівається, що Україна почне красти транзитний газ. Це дасть їм можливість подати позов про несанкціонований відбір газу – екс-міністр енергетики Плачков G

Плачков: На нас чекають складні переговори щодо транзиту газу до 2019 року
Фото: Ivan Plachkov / Facebook

Зараз головне для України – не взяти несанкціоновано жодного кубометра російського газу, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" колишній міністр енергетики Іван Плачков.

Російський монополіст "Газпром" робить усе можливе, щоб українська сторона порушила транзитний договір, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" колишній міністр енергетики Іван Плачков.

"Стокгольмський арбітраж зобов'язав Україну два роки купувати у "Газпрому" 5 млрд кубометрів газу. Виконуючи це рішення, Україна перерахувала росіянам гроші. "Газпром" же повернув їх назад, заявляючи, що газ продавати не буде. У нас у сховищах 10 млрд кубометрів газу. Але обсяги споживання дуже високі. "Газпром" сподівається, що Україна почне красти транзитний газ. Це дасть їм можливість подати позов про несанкціонований відбір газу. До того ж росіяни зі свого боку знизили тиск. Відповідно газу у трубі стало менше. По суті, Росія робить усе можливе, щоб Україна порушила транзитний договір. Зараз для нас головне – не взяти несанкціоновано жодного кубометра російського газу. В іншому наші позиції дуже міцні", – зазначив співрозмовник.

На його думку, на сьогодні керівництво "Нафтогазу" демонструє ефективну роботу.

"Також на нас чекають складні переговори щодо транзиту газу до 2019 року, коли закінчується угода про транзит. Україна в такому випадку втрачатиме під $3 млрд на рік. Загалом, усе, що відбувається, – це політика. Україна завжди була плацдармом енергетичних експансій в Європу. Ще за часів СРСР Москва намагалася впливати на Європу. Що стосується Росії, то вона теж неодноразово повністю перекривала постачання газу європейцям. Це ефективний інструмент, і росіяни його використовують. Однак у нас достатньо контраргументів. І нам у цьому питанні потрібно об'єднати всі зусилля. На мою думку, у зовнішній політиці "Нафтогаз" сьогодні діє дуже правильно й ефективно. Я б сказав, бездоганно", – підкреслив Плачков.

28 лютого Стокгольмський арбітраж зобов'язав російський "Газпром" виплатити НАК "Нафтогаз України" $4,63 млрд за недопостачання узгоджених обсягів газу для транзиту. За підсумками двох арбітражних спорів між компаніями і з урахуванням задоволених вимог російської сторони "Газпром" повинен доплатити НАК $2,56 млрд.

Учора стало відомо, що "Газпром" отримав гроші від "Нафтогазу України" в рахунок оплати березневих постачань газу, але повернув їх НАК. У російській компанії також заявили, що не будуть постачати газ в Україну.

"Укртрансгаз" повідомив, що 1 березня тиск у транзитних магістральних газопроводах на вході в українську газотранспортну систему впав до найменшого значення у цьому році.

У межах економії споживання газу в Україні дитсадкам, школам і вишам рекомендували зупинити роботу до 6 березня включно. За словами міністра енергетики та вугільної промисловості Ігоря Насалика, зараз дисбаланс споживання газу становить 1520 млн м&³3; на добу.

Міненерго вважає, що планове газопостачання буде відновлено після 56 березня.