"Газпром" спустошує сховища в Європі, щоб не нарощувати транзиту через Україну, має втрутитися ЄС – "Оператор ГТС України"

Росія штучно створює дефіцит газу в Європі, вважає ОГТСУ
Фото: ЕРА
Антимонопольний орган ЄС має дати оцінку діям "Газпрому", які спровокували рекордне зростання цін на газ, вважає генеральний директор "Оператора ГТС України" (ОГТСУ) Сергій Макогон. Про це повідомила пресслужба компанії.

Транзит газу через Україну в липні не збільшився попри зупинку газопроводів в обхід країни, повідомили в ОГТСУ. Середньодобовий транзит через Україну в липні, як і в попередньому місяці, становив 124 млн м&³3;.

Зазначають, що через зупинку маршрутів "Ямал – Європа" і "Північний потік" в липні країни ЄС недоотримали майже 2 млрд м&³3;. "Газпром" використовує заброньовані потужності, але не збільшує постачання попри рекордне зростання цін на газ у Європі і низькі запаси газу.

"Щоб компенсувати європейцям недоотримані обсяги газу та при цьому не нарощувати додатковий транзит через Україну, "Газпром" спустошує свої ПСГ у Європі... Навіть зараз "Газпром" відбирає газ зі сховищ для виконання своїх контрактів. Відповідно, дефіцит газу у ПСГ Європи значною частиною є штучним і не є першопричиною зростання цін", – заявив Макогон.

Він вважає, що "Газпром" має дві мети: підвищення цін на газ і прискорення запуску газопроводу "Північний потік – 2".

"Поведінка "Газпрому" негативно позначається на європейському ринку газу та впливає на економіку всього регіону. На мою думку, у ситуацію має втрутитись відповідний антимонопольний орган Європи. До того ж на таку стратегію російської компанії варто зважати при сертифікації "Північного потоку – 2", – підкреслив Макогон.

"Газпром" і раніше відмовлявся бронювати додаткові потужності для транзиту газу через Україну. Так було з аукціонами на попередні три місяці. Крім того, у липні "Газпром" не став бронювати потужності через Польщу та Україну на річних аукціонах.

Контекст:

30 грудня 2019 року "Нафтогаз" і "Газпром" підписали новий контракт на транзит газу на п'ять років. Мінімально гарантоване прокачування за новим договором "качай або плати" становить 65 млрд м&³3; газу в перший рік і по 40 млрд м&³3; у наступні чотири. Український президент Володимир Зеленський зазначав, що в межах п'ятирічного контракту з транзиту газу Україна одержить понад $7 млрд.

У 2020 році через територію України в Євросоюз було транспортовано 55,8 млрд м&³3; російського газу – це найнижчий показник за сім років, повідомляли 2 січня 2021 року в ТОВ "Оператор ГТС України".

В інтерв'ю "Українській правді", опублікованому 1 березня, тодішній голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв заявив, що компанія готова до припинення транзиту через Україну.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що Україна подасть позов до Стокгольмського арбітражу, якщо Росія зупинить транзит газу через українську ГТС.

Макогон повідомляв у квітні, що "Газпром" поступово скорочує транзит газу через Україну – після запуску газопроводу "Турецький потік" транзит до Туреччини, Греції і Болгарії повністю перейшов на нові газопроводи.