Гендиректор "Оператора ГТС України" повідомив про втрати від газового контракту Угорщини з РФ

Газовий контракт між Москвою та Будапештом став "болісним ударом" для Києва, зазначив Макогон
Фото: Оператор ГТС України / Facebook
Унаслідок підписання газового контракту між Угорщиною та Росією Україна втратила приблизно 4,5 млрд м³ транзиту. Про це в інтерв'ю ТСН, опублікованому 26 жовтня, повідомив генеральний директор компанії "Оператор ГТС України" (ОГТСУ) Сергій Макогон.

"Ми втратили близько 4,5 млрд м&³3; транзиту точно, а є ризик втрати аж до 10 млрд м&³3; на цьому напрямку", – зазначив Макогон.

За його словами, під загрозою також є можливість імпорту газу віртуальним реверсом з Угорщини.

"Угорщина цього року була основним напрямком для імпорту – 95% обсягів газу. Однак у нас залишається можливість імпортувати газ із Польщі, Словаччини, Румунії, і ми наразі цей імпорт проводимо. Кожного дня імпортується близько 5 млн м&³3; газу українськими та міжнародними трейдерами", – розповів гендиректор ОГТСУ.

Макогон підкреслив, що контракт між Москвою та Будапештом став "болісним ударом" для Києва.

"Фактично він підтверджує, що всі ідеї та заяви про плани збільшувати транзит через Україну, якось зберегти транзит після 2024 року, далекі від реальності. Транзит постійно зменшується. Як тільки в "Газпрому" з'являється можливість обійти Україну, вони це роблять", – додав голова ОГТСУ.

Макогон назвав хибними аргументи РФ про безпеку та дешевизну маршрутів у обхід України. Водночас у Києві є розуміння, що угода між Угорщиною та Росією була "політичною".

"І, мабуть, пропозиція "Газпрому" була такою: або ви погоджуєтесь на постачання газу із Сербії, або газ ви не отримуєте", – резюмував гендиректор ОГТСУ.

Контекст:

У липні цього року стало відомо, що сербська компанія Srbijagas та угорська FGSZ завершили будівництво лінійної частини газопроводу "Балканський потік", яким Угорщина зможе отримувати російський газ в обхід України.

27 вересня угорська державна енергетична група MVM CEEnergy Zrt уклала угоду з "Газпромом" про постачання російського газу на період до 2036 року.

У МЗС України заявляли, що здивовані та розчаровані рішенням Угорщини, а також попередили про намір звернутися до Єврокомісії щодо цього. Макогон повідомив, що транзит газу до Угорщини через Україну може повністю припинитися, незважаючи на контракт, який діє до 2024 року.

Глава МЗС Угорщини Петер Сіярто у відповідь на критику угоди звинуватив Київ у "втручанні" у внутрішні справи Угорщини, оскільки не вважає постачання російського газу політичним питанням. Він заявляв, що "глибоко обурений рішенням українського уряду оскаржити цю угоду в Європейській комісії".

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба після цього назвав ударом дії Будапешта. Київ та Будапешт мають розглянути шляхи для подальшої співпраці у сфері енергетики та виробити "оптимальні рішення для нейтралізації загроз цієї угоди", вважають у МЗС.

У Єврокомісії вирішили перевірити, чи дотримано в умовах газового контракту правил ЄС.

"Оператор газотранспортної системи України" повідомив, що о 7.00 1 жовтня "Газпром" припинив постачання газу до Угорщини через територію України.

"Газпром" 1 жовтня заявив про початок постачання газу до Угорщини та Хорватії через газопровід "Турецький потік".