Гетманцев: Діяльність БЕБ є абсолютно негативною. Я вважав, що ми достатньо зрілі, аби зробити все самостійно. Я помилявся

Гетманцев анонсував перезавантаження БЕБ
Фото: Данило Гетманцев / Facebook
В Україні готують перезавантаження Бюро економічної безпеки, яке має виправити помилки, котрі зробила Верховна Рада під час створення цього органу. Про це заявив один з авторів реформи, нардеп від "Слуги народу", голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев в інтерв'ю LIGA.net, опублікованому 14 березня.

За його словами, необхідно виправити такі помилки, як проведення конкурсу на керівні посади бюро без участі міжнародних експертів та без люстрації колишніх працівників податкової міліції.

"Щодо міжнародників я вважав, що ми достатньо зрілі, аби зробити все самостійно. Я помилявся... Це дійсно помилка. Там загалом було дві помилки. Ця і ще була правка від мого колеги [нардепа від "Голосу"] Ярослава Железняка про недопущення до конкурсу експрацівників податкової міліції. Я виступив проти, бо вважав це неконституційним", – сказав Гетманцев.

Нардеп зазначив, що законопроєкт, який має це виправити, було зареєстровано минулого тижня. За його словами, окремі положення законопроєкту щодо люстрації потребують дискусії та можуть бути доопрацьовані. Для ухвалення, за оцінкою нардепа, знадобиться від двох до трьох місяців.

Гетманцев вважає, що за цей час БЕБ не встигне довести свою ефективність.

"Я хочу бути справедливим. Загалом діяльність БЕБ є абсолютно негативною, але в частині зерна, грального бізнесу та нещодавніх обшуків на одному тютюновому заводі я бачу перші паростки ефективності. [Але] якщо там є лише один ефективний заступник, який щось робить, це не означає, що ми маємо залишити інших людей зі старою свідомістю", – сказав депутат.

Контекст:

Закон про створення Бюро економічної безпеки Верховна Рада ухвалила наприкінці 2021 року. Президент України Володимир Зеленський підписав його 22 березня.

У законі йдеться, що БЕБ має виявляти, припиняти, розслідувати та розкривати кримінальні злочини у сфері економіки, які створюють загрозу життєво важливим інтересам України. Бюро мало дістати відповідні повноваження СБУ та податкової міліції. Роботу БЕБ безпосередньо координує Кабмін.

Главою БЕБ за підсумками конкурсу у серпні 2021 року призначили Вадима Мельника, який до цього очолював Державну фіскальну службу.

У жовтні 2022 року Гетманцев заявив, що реформа, внаслідок якої було створено БЕБ, провалилася, повідомляла "Судово-юридична газета". На його думку, бюро "провалилося по основних питаннях, якими займалася податкова міліція", і "не відбулося як аналітичний орган, і взагалі як орган" з огляду на недостатній набір персоналу.

Голова фракції "Слуга народу" у Верховній Раді Давид Арахамія вважає, що БЕБ необхідно ліквідувати. На його думку, замість "органу з акцентом на аналітичну функцію" вийшов "департамент обшуків".

У лютому 2023 року податковий комітет Верховної Ради визнав роботу БЕБ незадовільною. Членкиня комітету, нардепка від "Слуги народу" Ольга Василевська-Смаглюк заявила, що це "перший крок до перезавантаження БЕБ". За її словами, очікують на проведення нового конкурсу на керівні посади бюро за участю міжнародних експертів конкурсної комісії та повну переатестацію всіх працівників БЕБ.

У самому бюро з негативною оцінкою його роботи не погоджуються. У звіті БЕБ про роботу за 2022 рік ішлося про те, що протягом року бюро значно посилило нормативно-правову базу антикорупційної діяльності, створило реєстр ризиків з урахуванням результатів дослідження вразливих до корупції функцій та процесів, налагодило антикорупційний контроль під час організації публічних закупівель. Окрім того, детективи розслідували 961 кримінальне провадження: у 46 із них установлено підозрюваних, 29 передано до суду. Також бюро встановило та заарештувало активи РФ і Білорусі на 41 млрд грн.

У бюро зазначали, що становлення органу відбувається за умов війни та недофінансування, обставин нестабільної економіки та безпеки.