Гетманцев про АРМА: Негідників, які побудували схему з продажу російських активів за заниженою вартістю, потрібно показово карати
Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА) потрібно реформувати, а його нинішнє керівництво – притягнути до відповідальності. Про це народний депутат України від "Слуги народу", голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив в опублікованому 17 квітня інтерв'ю "Укрінформу".
За його словами, тимчасова слідча комісія, створена у Верховній Раді України для перевірки АРМА, виявила конкретні корупційні факти, зокрема – схему з продажу конфіскованих російських активів за заниженою вартістю і без конкуренції.
"Моя думка безапеляційна: негідників, які побудували схему з продажу російських активів за заниженою вартістю обмеженому колу учасників, треба показово карати. Ідеться не про припущення чи домисли, а про конкретні факти, які розкрила й ретельно перевірила тимчасова слідча комісія. Ми їх зафіксували і скеруємо всю інформацію до правоохоронних органів. Люди повинні відповісти за те, що під час війни вчиняють фактично мародерство, використовуючи при цьому своє службове становище та владні повноваження", – розповів нардеп.
Гетманцев переконаний, що АРМА потрібна нова команда й інституційне перезавантаження.
"Керівництво агентства має піти геть, а, можливо, і понести кримінальну відповідальність. Варіанти подальшої долі АРМА нині обговорюються різні – від часткового передання повноважень іншим органам до повної ліквідації. Як на мене, то має йтися про повне перезавантаження, але чи це робити шляхом приєднання агентства до Фонду держмайна, як пропонується, чи можна обійтися лише радикальним кадровим оновленням через проведення відкритих кадрових конкурсів – уже не настільки принципове питання", – заявив в інтерв'ю голова податкового комітету.
14 березня Гетманцев анонсував законопроєкт про ліквідацію АРМА. За його словами, документ готують два комітети Верховної Ради – з питань економічного розвитку та з питань антикорупційної політики.
"Думаю, це питання тижнів – його внесення [до парламенту]. Потім уже ухвалення. У нас є консенсус – це рішення президента, після обговорення підтримане всіма нами", – говорив нардеп понад місяць тому.
Контекст:
АРМА створили 24 лютого 2016 року. Відтоді агентство неодноразово потрапляло у скандали.
13 липня 2022 року Національне антикорупційне бюро України повідомило про підозру в корупції під час торгівлі заарештованим майном ексголову АРМА та ще чотирьох осіб: начальника управління менеджменту активів центрального апарату АРМА, спеціаліста відділу розвитку підприємства держпідприємства СЕТАМ, оцінювача, засновника і директора приватної компанії.
Слідство встановило, що посадовці АРМА у змові з представниками СЕТАМ, приватними компаніями та іншими особами організували схему продажу за заниженою вартістю майна, заарештованого в межах кримінальних справ і переданого в управління АРМА.
Схема діяла так: заарештоване майно передавали АРМА під приводом виконання рішень слідчого судді. Посадовці АРМА, зі свого боку, готували обґрунтування, що такими активами важко управляти, зберігати або вони швидко псуються і можуть втратити свою вартість.
Надалі майно оцінювала компанія – учасник схеми за суттєво заниженою вартістю. Потім майно виставляли на електронні торги СЕТАМ, а представники держпідприємства організовували їх так, щоб забезпечити перемогу заздалегідь визначеної приватної компанії.
Правоохоронці дістали докази щонайменше чотирьох епізодів цієї схеми. Унаслідок продажу заарештованого майна за заниженою вартістю лише в цих епізодах завдано збитків більш ніж на 426 млн грн.