Голова Нацбанку Шевченко: Різні політичні сили незадоволені тим, що НБУ не фінансує дефіциту державного бюджету

Шевченко: У Національного банку немає можливості ані законодавчої, ані будь-якої іншої фінансувати дефіцит бюджету
Фото: Кирило Шевченко / Facebook

Низка політичних сил України висловлює невдоволення тим, що Нацбанк не фінансує дефіциту державного бюджету. Про це в опублікованому 15 грудня інтерв'ю LIGA.net заявив голова Національного банку України Кирило Шевченко.

"У Національного банку є рішення, що можуть викликати роздратування в інших стейкхолдерів у державі. І зараз великий спектр питань, що викликають невдоволення у різних політичних сил, починаючи з політики щодо ключової ставки і закінчуючи тим, що НБУ не фінансує дефіциту державного бюджету. Традиційна вже дискусія, яка точиться з року в рік, – навколо сум перерахування частки прибутку НБУ до державного бюджету. Ми подаємо в проєкт закону про державний бюджет одні цифри, а ухвалюються зовсім інші. Хоча так було не завжди. У 2011–2016 роках під час перебування бюджету у парламенті сума прибутку НБУ не змінювалася. Потім ситуація змінилася. У 2022 році відбувся прецедент, у хорошому сенсі цього слова. На фінальному етапі доопрацювання бюджету в парламенті сума прибутку знизилася з 24 млрд грн до 13,6 млрд грн. Ця цифра відповідає розрахункам Нацбанку. НБУ завжди перераховує у держбюджет цифру за результатами аудиту, хто би що не планував. Навколо цих напрямків і тривають дискусії з різною інтенсивністю", – пояснив Шевченко.

За його словами, напружена дискусія відбувається за низкою напрямів.

"Перше, як я вже сказав, – це фінансування дефіциту бюджету. Зрозуміло, що у Національного банку немає можливості ані законодавчої, ані будь-якої іншої фінансувати дефіцит бюджету. Це прямо заборонено ст. 54 закону про Національний банк України. Із кінця минулого року я її знаю напам'ять, наша позиція тут незмінна. Другий напрям – це про суму чистого прибутку, коли і скільки повинен перераховувати НБУ. Але я підкреслюю, що це не дискусія виключно з Офісом президента. Це питання виникає і на рівні депутатів, уряду. Також у нас є дискусія навколо підходів до корпоративного управління у державних банках, але останнім часом градус цієї дискусії значно нижчий", – сказав Шевченко.

Контекст:

15 вересня Кабінет Міністрів затвердив та зареєстрував у Раді проєкт держбюджету України на 2022 рік. Доходи передбачено на рівні 1,278 трлн грн, видатки – 1,466 трлн грн. Граничний дефіцит знижено до 3,5% порівняно з бюджетом на 2021 рік.

Верховна Рада 2 грудня ухвалила у другому читанні та у цілому законопроєкт №6000 про державний бюджет на 2022 рік.