Голобуцький: За прогнозами, частка нелегального ринку сигарет скоро сягатиме 25%
Стримати зростання контрабанди та фальсифікату на тютюновому ринку може лише уповільнення зростання акцизу, написав у своєму Facebook політолог Олексій Голобуцький.
"Ви можете бути найвідчайдушнішим антитютюновим активістом і затятим прибічником ЗОЖ, але навіть вас ця цифра має щонайменше здивувати: якщо у 2017 році нелегальний ринок сигарет в Україні оцінювали трохи більше ніж у 2%, то тепер він перевалив за 18%. Я вже якось відвикнув бачити ятки з сигаретами на ринках або біля станцій метро. Із такими ятками зазвичай сидять бабусі або тітки. Вони продають контрабанду та підробки, по-перше, підозріло дешево, по-друге, всім підряд, зокрема підліткам, і поштучно (і те, й інше заборонено законом). А останніми тижнями я почав помічати ці лотки буквально у себе під будинком", – наголосив експерт.
Він підрахував, що 18,1% цигарок – це понад 7 млрд одиниць нелегальних цигарок на рік.
"А за прогнозами, скоро нелегального товару буде більше ніж 20%, а там і 25% не за горами. Ви напевно подумаєте, що винні в усьому насамперед митниця, поліція та податкова, які закривають очі на потік контрабанди та виробництво фальсифікату, і ви матимете рацію, але першопричина такої ситуації у тому, що у нас стрімко ростуть акцизи на сигарети, через що вони вже коштують стільки, що звичайні люди їх не можуть купити. За класикою жанру, "на допомогу" приходять контрабандисти та фальсифікатори. Експерти кажуть, що врятувати становище може лише зниження акцизів. Точніше так: зниження темпів зростання акцизів. Вони все одно зростатимуть, але якщо їхнє зростання уповільнити, то і ціни уповільняться, отже, і контрабас із фальсифікатом теж скорочуватимуться", – вважає політолог.
Голобуцький переконаний, що якщо темпи підвищення акцизів не стримуватимуть, то незабаром нелегальні сигарети доправлятимуть "просто додому".
"Хоча ні – це вже відбувається, тому що, якщо ви загуглите "сигарети", то вам випаде багато варіантів дешевих підробок, зроблених у якомусь сараї і незрозуміло з чого. До речі, шановна компанія Kantar підрахувала, що за 18,1% тіньового ринку несплачені до бюджету податки становлять понад 14 млрд грн. Можете порахувати, скільки мільярдів вкрадуть, якщо тінь сягне 25%", – підсумував політичний експерт.