Голова Спілки споживачів комунальних послуг: Це безпрецедентне рішення, що МВФ контролюватиме фінанси "Нафтогазу"

Інформацію про грошові потоки мають передавати МВФ не пізніше ніж 25-го числа наступного після звітного місяця
Фото: epravda.com.ua
Міжнародний валютний фонд має зауваження до роботи групи "Нафтогаз", і у МВФ, імовірно, помітили проблеми з надходженнями коштів у "Нафтогаз", тому запровадили додаткові умови контролю. Про це в коментарі Telegraf заявив голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.

"Це справді безпрецедентне рішення, що МВФ буде щомісяця контролювати фінанси "Нафтогазу", – зазначив він. – Це говорить про те, що у Фонду є зауваження до роботи НАК "Нафтогаз України". Думаю, що у МВФ помітили проблеми з надходженнями коштів до "Нафтогазу", тому ввели додаткові умови контролю. Фонд хоче контролювати надходження до бюджету від НАК, щоб розуміти, як Україна може розраховуватися за надані кредити перед іноземними кредиторами "Нафтогазу" та МВФ зокрема".

Попенко вважає, що в підсумку це може призвести до зростання тарифів на енергоресурси.

"Політика наших іноземних партнерів вказує на те, що вони не збираються списувати нам борги. І вимагають від НАК у тому числі знаходити кошти, щоб компенсувати залучення. Нам за все потрібно буде розраховуватися. А "Нафтогаз" не бачить інших шляхів отримання коштів, окрім як підвищити тарифи на енергоресурси", – заявив експерт.

Контекст:

Виконавча рада МВФ затвердила нову програму фінансування України на $15,6 млрд 31 березня. Вона є частиною великого пакету підтримки України міжнародними партнерами загальною вартістю $115 млрд. Перший транш за цією програмою МВФ переказав Україні 3 квітня.

Чотирирічна програма складається з двох етапів. Перший, розрахований на 2023–2024 роки, спрямований на виконання бюджетних показників і посилення мобілізації доходів. Для цього будуть потрібні підтримка адекватних валютних резервів і сприяння довгостроковій фінансовій стабільності. Також влада України зобов'язується продовжувати реформи й боротьбу з корупцією, ідеться в повідомленні. Другий етап буде спрямований на закріплення макроекономічної стабільності, підтримку повоєнної реконструкції та прискорення вступу України в Європейський союз.

Telegraf зазначає, що тепер інформацію про грошові потоки "Нафтогазу" й "Оператора ГТС" мають передавати МВФ не пізніше ніж 25-го числа наступного після звітного місяця. Про це йдеться в технічному меморандумі про взаєморозуміння, опублікованому на сайті МВФ (с. 159, п. 88).

"У звіті групи "Нафтогаз" також буде подано інформацію про обсяги й ціни закупівель і продажу газу (купівля вітчизняного та імпортного газу, реалізація населенню, теплоенергетиці, бюджетним установам і промисловості), основні статті доходів, витрат і фінансування. Щомісяця "Нафтогаз" надаватиме персоналу МВФ оновлену інформацію про фінансові зобов'язання компанії з графіком виплат відсотків та основної суми боргу за кожним кредитом", – ідеться в меморандумі.