Гончар: Російський газ ніколи не був чесним, некорупційним і дешевим
Заявою про можливу купівлю російського газу президент України Петро Порошенко вивів це питання на політичний рівень, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.
Президенту Петрові Порошенку не варто робити заяви про те, що Україна буде купувати російський газ, якщо він буде "дешевий, чесний, не корупційний". Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.
"Заява президента про можливу купівлю російського газу правильна. Але озвучувати її все ж не варто. Адже так він вивів це питання на політичний рівень. І це породжує певні підозри, оскільки російський газ ніколи не був чесним, не корупційним і дешевим. Дешевим він був лише у виняткових випадках. Після рішення Стокгольмського арбітражу питання можливих закупівель газу у РФ виведено з політичної площини і введено у правове поле. Цю тему мають обговорювати "Нафтогаз", "Газпром", максимум – уряди. Але якщо про це говорить президент – з'являються різні варіанти. Зокрема, це стосується повернення РФ на газовий ринок України. За допомогою газу Москва хоче корумпувати політичне угруповання, що перебуває при владі в Україні", – підкреслив Гончар.
За його словами, Україна не має купувати російський газ, поки РФ не піде з окупованого Донбасу і Криму.
"Арбітраж ухвалив, що Україна має купити 5 млрд м&³3; російського газу. Президенту треба було сказати так: мовляв, ми купимо 4 млрд м&³3;, а там подивимося. Річ у тім, що обсяг, який визначив арбітраж, може бути зменшено на 20%. У нашому випадку виходить на 1 млрд м&³3; менше. А потім "Нафтогаз" мав би можливість вибрати газ за мінімальною вартістю – коли на європейському ринку скидають надлишки газу. Арбітраж указав, що ціна має бути орієнтована на ринок. Отже, "Газпром" не зміг би завищувати ціну. На цьому весь бізнес із "Газпромом" мало бути закінчено, доки Росія не забереться з окупованих територій. Це той меседж, який президент також мав озвучити. Але оскільки він цього не сказав, отже, хтось у президентському оточенні має зовсім інші пріоритети", – зазначив Гончар.
22 грудня в "Нафтогазі України" заявили про перемогу над "Газпромом" за контрактом на постачання газу у всіх спірних питаннях. В українській компанії повідомили, що вимоги російського монополіста щодо умови "бери або плати" на суму $56 млрд повністю відхилили.
За інформацією "Нафтогазу", обов'язкові річні обсяги відбору газу знизили більш ніж у 10 разів. Стокгольмський арбітраж ухвалив, що "Нафтогаз" не має платити за газ, який "Газпром" нібито постачав на окупований Донбас.
У "Газпромі" заявили, що Стокгольмський арбітраж визнав чинними основні положення контракту на постачання газу з РФ в Україну і задовольнив більшу частину вимог росіян про оплату доставленого газу.
У компанії стверджують, що в остаточному рішенні суд зобов'язав "Нафтогаз" виплатити суму простроченої заборгованості в розмірі $2 млрд і відсотки за прострочення (0,03% за кожний день із 22 грудня 2017 року).
Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" перестала закуповувати газ у російського газового монополіста "Газпром" у листопаді 2015 року.