Ілларіонов: Наразі в Україні ВВП на душу населення нижчий, ніж він був у 1989 році G

Ілларіонов: До 2040 року, приблизно за два десятиліття, український ВВП може сягнути і навіть перевищити цифру $1 трлн
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com
У світі всього кілька країн, зокрема Україна, мають розмір валового внутрішнього продукту нижчий, ніж він був 30 років тому. Про це в інтерв'ю головному редактору інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман розповів російський економіст, президент Інституту економічного аналізу Андрій Ілларіонов.

"Це не дуже симпатична компанія. Україні давно час її покинути і перейти у набагато симпатичнішу", – сказав економіст.

Ілларіонов нещодавно очолив програму "Трильйон доларів для України" в Українському інституті майбутнього. Досягти збільшення ВВП України з сьогоднішніх $160 млрд до $1 трлн цілком реально, вважає економіст.

"Цього не можна зробити за один день або за один рік. Це можна зробити приблизно за два десятиліття, якщо цим займатися. Тому не треба розглядати цю програму і пропозиції, про які ми будемо говорити, як якусь чарівну паличку, взявшись за яку можна за одну ніч перетворити гарбуз на карету. Ні. Для цього треба працювати, треба працювати протягом певного періоду часу і всім громадянам країни. Лише у такому разі це може вийти", – сказав Ілларіонов.

Для досягнення цієї мети, за його словами, потрібно домогтися високих темпів економічного зростання.

"У тому випадку, якщо високі темпи зростання, а це 7–8% щорічно, можна буде утримувати протягом двох десятиліть, дійсно до 2040 року, приблизно за два десятиліття, український ВВП може сягнути і навіть перевищити цифру $1 трлн", – пояснив економіст.

Журналістка запитала, як кожен українець відчує це на власному добробуті.

"Сьогодні ВВП, який є головним вимірником громадського та індивідуального багатства для кожної людини, на 30% нижчий, аніж він був наприкінці Радянського Союзу. Тобто за 30 років незалежності український ВВП і, відповідно, валовий внутрішній продукт на душу населення не тільки не зріс, він скоротився приблизно на 30%. Споживання громадян настільки не впало, тому що відбулася дуже серйозна зміна структури ВВП. Завдання, яке необхідно ставити і яке необхідно розв'язати, це збільшити власні доходи кожного громадянина України щонайменше у чотири рази. У середньому кожен українець має стати багатшим учетверо. Хтось, напевне, буде трохи багатшим, хтось – трохи менш багатим, але загалом для країни загальний ВВП має збільшитися приблизно учетверо і індивідуальне споживання кожного громадянина має збільшитися вчетверо. Це означає подвоєння показника виробництва і показника споживання кожні 10 років", – розповів експерт.

На його думку, економічне зростання України залежить від трьох чинників: встановлення верховенства права, членства України у НАТО, а третій напрям безпосередньо стосується економічної політики.

"Загалом, його можна назвати так: досягнення оптимального розміру держави. Що таке розмір держави? Це не розмір території країни, це не чисельність населення, це та частина ВВП, та частина національних економічних ресурсів, які заробляє країна і витрачає на себе. У різних країнах ці економічні розміри держави різні, наприклад, багато європейських країн мають показники на рівні 4045% або навіть 50%. Тобто у цих багатих, високорозвинених країнах держава збирає як податки, споживає та перерозподіляє до половини усього того, що виготовляють у цих країнах. У США цей показник трохи менший – менше ніж 30%. У таких країнах, як Гонконг і Сінгапур, – приблизно 20%. А які економічні розміри України? Торік вони становили 40%", – зазначив Ілларіонов.

Він підкреслив, що для такої небагатої країни, як Україна, яка посідає одне з останніх місць у Європі за ВВП на душу населення, такий економічний розмір держави є "гігантським".

"Такі економічні розміри держави вбивають економічне зростання. І одна з головних причин, чому в Україні за роки незалежності темпи економічного зростання виявилися негативними (сьогодні ВВП та ВВП на душу населення нижчий, ніж він був у 1989 році), головна причина цієї, так би мовити, економічної катастрофи полягає у тому, що економічні розміри Української держави є абсолютно непідйомними для української економіки і українського суспільства", – сказав Ілларіонов.

Відео: Алеся Бацман / YouTube

Контекст:

За даними Світового банку, у 2020 році в Україні ВВП на душу населення у поточних міжнародних доларах становив 13,056. Для порівняння: у Люксембурзі – 118,359, Німеччині – 53,694, Франції – 46,227, Чехії 41,737, Литві – 38,734, Польщі – 34,264, Росії 28,213, Грузії 14,863, Молдові – 13,001.

У 2020 році реальний ВВП України впав на 4% після чотирьох років зростання, повідомила Державна служба статистики. До цього він зростав на 2,43,4% на рік.

За підсумками 2021 року український уряд прогнозує зростання ВВП України на 4%, але перешкодити цьому може "чергова потужна хвиля коронавірусу", заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

У січні Світовий банк прогнозував зростання ВВП України цього року на 3%, у 2022-му – на 3,1%. У березні Світовий банк поліпшив прогноз – із 3% до 3,8% у 2021 році.