Якби накопичувальну пенсійну систему запровадили в Україні 15 років тому, в економіці накопичилося б до $50 млрд – Шмигаль
"Я читав лекцію в університеті "Львівська політехніка" і сказав, що через 15 років ми з вами отримувати пенсію не будемо. Не тому, що наші діти не захочуть її нам платити, а тому, що бізнес не зможе витримувати тягар, удвічі більший, ніж зараз. На одного працівника буде два пенсіонери. Це прогнози того, як розвивається наша економіка. Об'єктивні", – сказав Шмигаль.
Прем'єр зазначив, що вважає єдиним цивілізованим виходом із ситуації і способом отримувати гідні пенсії введення другого рівня накопичувальної пенсійної системи.
"Це, в принципі, дуже важливий момент розвитку нашої держави. Відсутність накопичувальної пенсійної системи я відношу до власного переліку економічних злочинів проти України. Якби її запровадили 15 років тому, зараз ми мали б накопичених в економіці від $40 до $50 млрд, які інвестувалися б у нашу економіку. Порахуйте, $90 млрд боргу... Якби ми зараз мали внутрішніх накопичень $50 млрд... Це довгі гроші, довгі інвестиції, які пенсійні фонди можуть інвестувати у внутрішню економіку. Це взагалі інший економічний світогляд держави. Плюс на сьогоднішній день – це розрахунково вдвічі більша пенсія, аніж та, яка існує зараз. Тобто це те, що ми маємо зробити, аби через 10–15 років мати гідну пенсію. Це невідворотно", – додав він.
Прем'єр розповів, що з цього питання йде "непроста дискусія" з парламентом і Мінфіном.
За його словами, на для початкового етапу введення системи розглядають модель "1+1", коли 1% платить роботодавець і 1% – працівник.
"Для першого року – так. Для початку. Я наполягав на моделі "2+2", це була початкова ідея. Ми дивилися, як починала Грузія, у них модель "2+2" працює. Але починали вони з "1+1". Це не дало значних накопичень, але дало довіру і звикання людей до моделі. На сьогодні, за три роки, Грузія накопичила $300 млн. Це дуже хороший показник. Якщо ми рухатимемося за цією моделлю і з 2023 року почнемо її реалізацію на практиці, це буде великий прорив", – додав прем'єр.
Міністр фінансів України Сергій Марченко у серпні говорив, що модель запуску накопичувального рівня ще обговорюють, імовірний варіант, за яким 1% інвестуватимуть із єдиного соціального внеску, ще 1% – за рахунок інших джерел.
Контекст:
За даними Пенсійного фонду, всього в Україні понад 11,1 млн пенсіонерів. Середній розмір пенсії – 3538,9 грн.
Зараз в Україні діє солідарна система пенсійного страхування. Економіст Дмитро Боярчук українську солідарну систему у статті для Forbes Ukraine, яка вийшла 13 вересня, називав банкрутом.
Марченко порівнює цю систему з фінансовою пірамідою.
"Солідарна пенсійна система працює так: відрахування із вашої заробітної плати у вигляді єдиного соціального внеску надходять до Пенсійного фонду та відразу перерозподіляються та виплачуються нинішнім пенсіонерам. Уже зараз кількість пенсіонерів майже зрівнялась з кількістю працюючих, які сплачують внески ЄСВ. Темпи старіння населення такі, що кількість працюючих буде постійно скорочуватися, а кількість пенсіонерів – зростати. Це створює ризик, що на одного працюючого буде приходитись декілька пенсіонерів. Саме тому тим, кому зараз 40 років, вже треба думати про пенсійні накопичення", – заявляв він 26 серпня.