Якщо Верховний Суд дозволить банкрутство "Укрінкому", держава програє остаточно – журналіст
5 жовтня в Касаційному господарському суді у складі Верховного Суду відбудеться важливе засідання щодо банкрутства "Укрінбанку", від рішення залежить, чи повертатиме банк гроші вкладникам і державі на загальну суму 3 млрд грн. Про це пише журналіст, блогер, ексголовний редактор "Економічної правди" Сергій Лямець у своєму Facebook.
Справу веде суддя Костянтин Огородніков, який головує, команда суддів під його головуванням має вирішити, чи дозволити зробити компанію "Укрінком" банкрутом, зазначив Лямець.
"Немає компанії – немає відповідальності, знають рейдери. Від початку існування новітньої України, зокрема, саме через банкрутство на державу перекладалися мільярдні борги. Таке може статися і цього разу. Пару тижнів тому я писав, що колишні власники "Укрінбанку" винні державі мільярди. Але вони вирішили не віддавати жодної копійки. Для цього вони розпочали банкрутство фінансової компанії "Укрінком", яку вони останні сім років називали правонаступницею "Укрінбанку". Зараз у цій історії вирішальний момент", – пише Лямець.
Він нагадав, що після двох рішень Верховного Суду (у грудні 2019 року й у липні 2023 року) Фонд гарантування вкладів почав знову "доганяти" колишніх власників у судах. Зокрема, Верховний Суд двічі підтвердив, що фінансова компанія "Укрінком" не може бути правонаступницею "Укрінбанку", бо загалом немає такого поняття як правонаступництво банків. Велика палата Верховного Суду визнала, що єдиною уповноваженою особою, яка має право ухвалювати рішення від імені "Укрінбанку", є Фонд гарантування вкладів.
"Урешті-решт, вони (ПАТ "Укрінком". – "ГОРДОН") вирішили влаштувати банкрутство – за усією логікою, штучне. Наразі в судах компанія Клименка вимагає ліквідувати її, аби остаточно не платити по боргах нікому: ні державі, ні, даруй боже, вкладникам. Цікаво, що керівники "Укрінкому" багато років до цього заявляли, що фінкомпанія "Укрінком" є правонаступником банку і здатна виконувати свої зобов’язання перед вкладниками. Але тепер "чомусь" компанія йде в банкрутство. Цікаво чому", – написав журналіст.
Він зробив висновок, що якщо Касаційний господарський суд Верховного Суду дозволить цьому статися, то надії на компенсацію 2 млрд грн для держави залишаться вкрай примарними, а держава програє остаточно.
"Суди можуть тривати ще років п'ять – сім, бо всі судові справі, які слухаються на теперішній час або виникнуть у майбутньому, повинні будуть розглядатися в рамках справи про банкрутство "Укрінкому". І важлива деталь – саме… Господарським судом Луганської області. Який сьогодні особливо допомагає колишнім банкірам… На чиєму боці виявиться суддівська гілка влади? На боці держави чи колишніх власників, які роками уникають повернення грошей вкладникам? Чи проявить Верховний Суд державницьку позицію втретє й остаточно?" – заявив блогер.
На його думку, у цій історії є "дивна річ", адже колишнім власникам "Укрінбанку" останніми роками "неймовірно щастило".
"Дивіться самі: [бізнесмен, колишній співвласник "ПриватБанку"] Ігор Коломойський уже має три підозри… А ось у колишніх власників "Укрінбанку" поки все "кучеряво". Вони забрали колишній "Укрінбанк" із-під носа держави на очах у всієї країни, але продовжують видавати себе за "чесних банкірів", – додає Лямець.
Фонд гарантування вкладів поновив судові позови проти "Укрінкому" після рішення Верховного Суду 19 липня 2023 року.