Якщо законопроект про антикорупційний суд так і не приймуть, до осені траншів МВФ можна не чекати – економіст Новак
МВФ хоче дочекатися результатів президентських і парламентських виборів, щоб розуміти, з ким їм доведеться працювати в Україні, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" голова Комітету економістів України Андрій Новак.
Без прийняття законопроекту про створення в Україні антикорупційного суду Київ мінімум до осені не отримає черговий транш від Міжнародного валютного фонду, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" голова Комітету економістів України Андрій Новак.
"Ми працюємо з МВФ за старою програмою. І поки що Україна не отримала всю передбачену цією програмою допомогу. Ці гроші Київ розраховує отримати цього чи наступного року. Із 2020 року, можливо, буде розглянуто питання про нову програму. Очевидно, МВФ хоче дочекатися результатів президентських і парламентських виборів, щоб розуміти, з ким їм в Україні працювати – з яким президентом і з яким урядом. У межах нинішньої програми ми вже рік не отримуємо транші. Це пов'язано з невиконанням прийнятих зобов'язань. І це при тому, що, з огляду на складну ситуацію через російську агресію, МВФ істотно скоротив перелік вимог до Києва", – сказав економіст.
На його думку, створення антикорупційного суду дозволить Україні розраховувати на отримання траншу МВФ у жовтні-листопаді 2018 року.
"Я дуже сумніваюся, що напередодні двох виборчих кампаній українські політики запровадять ринок землі. Швидше за все, мораторій буде продовжено. До осені відкладається питання виборчого законодавства і приватизація. Єдина умова, яка теоретично може бути виконаною, – це підтримка створення антикорупційного суду. Проте якщо законопроект про антикорупційний суд так і не приймуть до осені, траншів МВФ можна не чекати. Якщо ж почнеться прозора приватизація і буде створено цей суд, то в жовтні-листопаді можна розраховувати на транш. Поки що об'єктивних підстав для надання нам грошей від Фонду я не бачу. Всі вимоги МВФ зводяться до одного – бюджет країни повинен бути платоспроможним", – резюмував Новак.
У березні 2015 року Україна і МВФ підписали останній меморандум про співпрацю, протягом чотирьох років Фонд має виділити Україні $17,5 млрд. У межах цієї програми український уряд отримав вже чотири транші на суму $8,7 млрд. У квітні міністр фінансів України Олександр Данилюк заявляв, що Київ може отримати черговий транш від МВФ у розмірі $2 млрд у травні-червні 2018 року.
29 травня голова місії МВФ в Україні Рон ван Роден написав листа до українського уряду, в якому заявив, що Україна порушує зобов'язання, взяті під час отримання попереднього траншу від МВФ, повідомило видання "ЛІГАБізнесІнформ".
31 травня на брифінгу глава Нацбанку України Яків Смолій сказав, що на нову програму співпраці з МВФ Україна зможе претендувати не раніше ніж 2020 року.
1 березня парламент підтримав законопроект про антикорупційний суд в першому читанні. Згідно з документом, Вищий антикорупційний суд в Україні мають створити протягом 12 місяців після вступу закону в силу.
21 травня спікер Верховної Ради Андрій Парубій заявив, що вдалося узгодити 13 із 14 поправок, запропонованих Венеціанською комісією до законопроекту про антикорупційний суд до другого читання. Неузгодженою залишається позиція про повноваження Громадської ради міжнародних експертів – права вето при призначенні суддів.
23 травня депутати почали розгляд законопроекту у другому читанні.