ЄС розглядає можливість продовження санкцій проти Росії в обхід Угорщини – ЗМІ
Європейський союз вивчає способи продовження санкцій проти країни-агресора РФ без підтримки всіх 27 держав-членів. Про це 15 квітня написало Bloomberg із посиланням на джерела.
Європейська комісія зараз оцінює, чи зможе перетворити санкції на торговельні заходи, які не потребують одностайного схвалення, а обмежуються більшістю голосів.
Ще одним варіантом, який розглядають у ЄС, є створення коаліції держав, які хочуть запровадити ідентичні санкції на національному рівні.
Таку ідею підтримують держави, які раніше неохоче запроваджували санкції за межами зони Євросоюзу, як-от Бельгія й Чехія, пише Politico. За словами чотирьох джерел, які говорили на умовах анонімності, навіть якщо цю пропозицію підтримають не всі, але хоча б кілька головних країн, це обмежить вплив будь-якого угорського вето в майбутньому.
Наступне голосування за продовження санкцій проти РФ має відбутися в липні. Угорщина неодноразово погрожувала, що накладе вето на обмежувальні заходи. Як пише Bloomberg, деякі із санкцій стосуються експорту технологій, які використовують у виробництві зброї, а також заборони на імпорт товарів, зокрема сталевої продукції, левової частки нафти й алюмінію.
Окрім того, ЄС має продовжити рішення про заморожування активів російського Центрального банку на суму приблизно €200 млрд ($227 млрд), а також розширити санкційний список з осіб, суден і компаній, причетних до підтримки збройної агресії РФ проти України.
Контекст:
Санкції проти Росії вводять у відповідь на її напад на Україну ще із 2014 року. Після повномасштабного вторгнення російських військ 24 лютого 2022 року обмеження суттєво розширили.
У січні 2025 року прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що настав час "викинути санкції з вікна" й налагодити відносини з РФ. На його думку, зараз Брюссель у "фазі пияцтва", але "протверезіння" ще настане.
22 січня Bloomberg написало, що ЄС зіткнувся з потенційною загрозою пропустити термін продовження дії санкцій проти Росії через відмову Орбана продовжити їх. Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявляв, що такі дії Орбана можуть свідчити про його "гру в команді [нелегітимного президента РФ Володимира] Путіна".
14 березня глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн повідомила, що Європейський союз погодив продовження санкцій проти Росії.
Джерела Bloomberg повідомили, що ЄС пішов на поступки Угорщині, щоб продовжити санкції проти Росії.
17 березня Politico з посиланням на високопосадові джерела писало, що Угорщина підтримала продовження санкцій проти РФ після дзвінка держсекретаря США Марко Рубіо главі угорського МЗС Петеру Сійярто. Дипломати сказали виданню, що позиція президента США Дональда Трампа щодо санкцій РФ допомогла переконати Будапешт відступити, що забезпечило заморожування російських активів і збереження торговельних ембарго.
26 березня Трамп припустив, що Росія "тягне час" і намагається відтермінувати досягнення повного перемир'я з Україною. За даними Fox News, Трамп вважає, що нелегітимний російський президет Володмиир Путін зволікає з переговорами про встановлення миру в Україні. Тому глава Білого дому розглядає застосування санкцій, які поширить також на російський "тіньовий флот".