Кабмін схвалив Стратегію економічного розвитку Донецької та Луганської областей
"Фактично це перший стратегічний документ, який розкриває на конкретному об'єкті ідеї, закладені в Національну економічну стратегію на період до 2030 року", – заявив віцепрем'єр-міністр – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков.
Він зазначив, що до розроблення стратегії залучали всі зацікавлені сторони – бізнес, наукові установи, органи влади різних рівнів, міжнародних партнерів. Документ обговорювали безпосередньо в Донецькій і Луганській областях за участю всіх громад, які перебувають на лінії зіткнення. Вийшло приблизно 350 сторінок тексту і розрахунків.
За словами Резнікова, наразі стратегія діятиме на підконтрольній території Донбасу, але надалі, після деокупації, її можуть поширити на весь регіон.
Кабмін хоче забезпечити сприятливі умови для інвесторів, які створять робочі місця і наповнять бюджети, щоб уздовж лінії зіткнення створити "пояс успішності".
Для залучення інвесторів пропонують застосувати модель території пріоритетного розвитку, яка передбачає:
- податкові, регуляторні, фінансові стимули, зокрема – страхування військово-політичних ризиків;
- розвиток реального сектору економіки, індустріалізацію та інновації;
- розвиток критичної інфраструктури та логістики;
- розвиток регіонального ринку праці;
- налагодження комунікацій.
Стратегічну інфраструктуру в регіоні пропонують розвивати за допомогою:
- будівництва залізничної гілки в Луганській області;
- модернізації та електрифікації залізниці на маріупольському напрямку;
- відновлення пасажирських і вантажних авіаперевезень;
- розвитку мережі доріг у Луганській області;
- будівництва сучасної траси Старобільськ – Краматорськ – Маріуполь;
- безпечного доступу до якісної питної води на території двох областей.
У пояснювальній записці до проєкту зазначають, що регіональний ринок праці формуватимуть через програму перепідготовки та підвищення рівня кваліфікації, відповідно до потреб ринку, підтримку переміщених вишів, а також через освітні та інформаційні заходи для підприємців.
"Не менш важливим напрямом в умовах гібридної війни Російської Федерації проти України є налагодження комунікації. У цьому напрямі передбачається здійснення заходів щодо популяризації привабливого інвестиційного іміджу Донецької та Луганської областей, залучення потенціалу економічної дипломатії для просування товарів і послуг Донецької та Луганської областей на міжнародні ринки, а також розширення механізмів залучення соціально відповідального бізнесу", – ідеться в документі.
Контекст:
23 грудня 2020 року Кабінет Міністрів України схвалив концепцію Стратегії економічного розвитку Донецької та Луганської областей.
Одразу після анексії Криму 2014 року Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти та докази.
За даними ООН, із 14 квітня 2014-го до 30 червня 2021 року внаслідок конфлікту на Донбасі загинули 3901 цивільна особа, майже 4200 українських військовослужбовців і приблизно 5800 бойовиків.