Кабмін України заборонив продавати український газ низці споживачів із націнкою більше ніж 1%
Кабмін вніс зміну (doс.) до рішення від 9 грудня 2020 року про карантин, пов'язаний з епідемією коронавірусної інфекції.
"Установити на період дії карантину, але не довше ніж до 30 квітня 2022 року граничний рівень постачальницько-збутової надбавки (постачальної винагороди) до ціни природного газу власного видобутку (без урахування рентних платежів) на рівні не більше ніж 24% для задоволення потреб суб'єктів господарювання, основним видом діяльності яких є, зокрема, виробництво [...] товарів, що мають істотну соціальну значущість", – ідеться у супровідному документі.
У ньому також прописано, що "торговельна надбавка за постачання природного газу власного видобутку для задоволення потреб суб'єктів господарювання, зазначених в абзаці першому цього пункту, встановлюється на рівні не вище ніж 1%".
Delo.ua уточнює, що йдеться про обмеження надбавки для компаній, які займаються виробництвом борошна пшеничного першого сорту, молока пастеризованого жирністю 2,5% (у плівці), хліба житньо-пшеничного, яєць курячих категорії С1, птиці (тушки курячої), а також батона та соняшникової олії.
30 грудня Кабмін також постановою №1433 зобов'язав приватних газовидобувальників продавати до кінця квітня 20% газу, який видобувають, на Українській енергетичній біржі.
17 грудня стало відомо, що Всеукраїнська асоціація пекарів та асоціація "Укрхлібпром" попередили президента Володимира Зеленського і Кабінет Міністрів, що через високі ціни на газ хлібопекарські підприємства стають збитковими і це може призвести до припинення постачання хліба, оскільки підвищувати ціни до прийнятного рівня вони не можуть через підписані контракти.
24 грудня прем'єр-міністр Денис Шмигаль говорив, що Кабмін розглядатиме "можливість прямих дотацій або спеціальних цін для виробників соціальних продуктів, соціального хліба".
Контекст:
Цього року на ринку газу у Європі фіксують дефіцит, який спровокував зростання цін на паливо. Поштовхом до зростання цін стали підсумки аукціону, на якому російський "Газпром" відмовився бронювати додаткові потужності для транзиту через Україну, писало агентство РБК.
21 грудня ціна на газ у Європі оновила історичний максимум – понад $2000 за 1 тис. м&³3;. Пізніше його вартість впала.
У листопаді імпорт газу в Україну з Європи порівняно з жовтнем зменшився на 92%, або на 143 млн м&³3;, і становив 11,6 млн м&³3;, зазначено на сайті Оператора газотранспортної системи України. Загалом за 11 місяців Україна імпортувала з Європи 2,547 млрд м&³3; газу, наголосили у компанії.
За даними "Оператора ГТС України" станом на 27 грудня, запаси газу в підземних сховищах країни становили 14,08 млрд м&³3;.