Кабмін збирається зобов'язати "Нафтогаз" продавати дешевий газ олігархічним групам – економіст Кушнірук

Борис Кушнірук: Постанова КМУ про обов'язковий продаж газу "Укргазвидобування" приватникам – гра на користь Фірташа
Фото: Свободная. Образовательная платформа / Facebook
Якщо уряд України зобов'яже НАК "Нафтогаз" продавати газ за низькою ціною приватним компаніям, це призведе до загострення у відносинах із МВФ, вважає економіст Борис Кушнірук.

Новий проєкт постанови Кабінету Міністрів України про продаж газу власного видобутку всім охочим пропонує зміни, які нібито сприяють розвитку ринку природного газу в Україні, але насправді йдеться про гру на користь великих олігархічних груп. Про це у своїй колонці на сайті LIGА.net пише економіст Борис Кушнірук.

За його словами, мета проєкту постанови – зобов'язати держкомпанію "Укргазвидобування" продавати газ власного видобутку приватним компаніям, тобто посередникам, які постачають газ населенню.

"Автори цієї ідеї впевнені, що таке рішення може знизити ціни для громадян "у ринковий спосіб" – збільшення пропозиції газу негайно вплине на ціну, яка нібито піде вниз. Але насправді виграють від цього рішення лише 70% компаній, що працюють на ринку для населення, пов'язані з компанією РГК Дмитра Фірташа. Цікаво нагадати, що саме ці структури протистоять створенню реального ринку – заважають своїм клієнтам змінювати постачальника, відмовляються передавати дані про вразливих споживачів для створення єдиної бази таких споживачів та всіма силами намагаються втримати своє монопольне становище", – пише Кушнірук.

Він підкреслив, що уряд у такий спосіб лише надає пільгові ціни на газ структурам Фірташа, адже в них немає зобов'язання продавати куплений газ виключно населенню, а інші компанії можуть встановити маржу і продати населенню газ дорожче. На думку Кушнірука, ініційована постанова вкрай негативно вплине на держкомпанію "Нафтогаз".

"Для "Нафтогазу" такі пропозиції – це зруйновані шанси на інвестиції та розвиток. Компанія почне боротьбу за виживання влітку, щоб уникнути дефолту за існуючими єврооблігаціями. При цьому компанія "Укргазвидобування" влітку не матиме грошей на те, щоб розрахуватися за рентні платежі. У результаті в новий опалювальний сезон країна увійде без "подушки безпеки": взимку державний газ буде у приватних руках з усіма наслідками для енергетичної безпеки", – підкреслив експерт.

Кушнірук вважає, що зазначені у проєкті постанови ініціативи призведуть до загострення конфлікту з МВФ.

"Адже МВФ і раніше не був у захваті від граничної ціни на газ у країні, де запрацював вільний ринок газу, а тепер, якщо почнеться примусовий продаж за фіксованими цінами приватним постачальникам, влада взагалі ризикує позбавити себе підтримки міжнародних партнерів та наражає себе на поглиблення конфлікту з МВФ", – зазначає Кушнірук.

На думку експерта, для захисту населення від сезонних цінових стрибків потрібно реалізувати кілька кроків. Перший – це створення єдиної бази даних вразливих споживачів. Другий – надання адресної виплати всім, хто потребує, для оплати рахунків. Третій – забезпечення реального поділу функцій розподілу і постачання газу побутовим споживачам. Четвертий – річний тарифний план, який усуває ризики сезонних стрибків цін на газ і дає українцям стабільну ціну круглий рік.