Кличко закликав президента втрутитися в ситуацію з вартістю газу для опалення
Мер Києва і голова Асоціації міст України Віталій Кличко закликав президента України втрутитися в ситуацію з вартістю газу для теплокомуненерго, щоб не допустити кризи в системі теплозабезпечення населення та соціальних об'єктів.
Голова Асоціації міст України (АМУ), мер Києва Віталій Кличко вимагає від президента України Володимира Зеленського не допустити припинення теплопостачання населення й об'єктів соціальної сфери через зростання ціни газу. Про це повідомляє офіційний сайт асоціації.
"Збільшення вартості природного газу для підприємств теплопостачання погіршить їхню спроможність його оплачувати. А недосягнення підприємствами ТКЕ рівня розрахунків у 90% спричинить припинення газопостачання з боку НАК "Нафтогаз України". Така ситуація загрожує припиненням [надання] послуг із теплопостачання в населених пунктах України населенню і об’єктам соціальної сфери. Окрім того, значне зростання вартості комунальних послуг призведе до суттєвого збільшення видатків із державного бюджету на виплату пільг та субсидій, зростання заборгованості населення за комунальні послуги, а також до соціального незадоволення у суспільстві", – зазначають у зверненні.
В АМУ нагадали, що 18 січня 2021 року Кабінет Міністрів України на позачерговому засіданні встановив граничну ціну на природний газ для побутових споживачів на рівні 6,99 грн за м&³3; і вартість послуги на розподіл природного газу не більше ніж 1,79 грн за м&³3;.
"Ухваливши таке рішення, уряд розділив громадян України на дві категорії: тих, хто використовує природний газ для власних потреб, у тому числі індивідуального опалення, та тих, хто користується централізованим теплопостачанням, у вартість якого враховується ринкова ціна на природний газ", – зазначає у зверненні Кличко.
У грудні 2020 року газ коштував підприємствам теплокомуненерго 6103,1 грн за 1 тис. м&³3;, але в тарифі на тепло для населення враховують вартість природного газу 4048,5 грн за 1 тис. м&³3;. Також постійно зростає вартість послуги з розподілу природного газу, це підштовхує виробників тепла підвищувати ціни, але перегляд тарифів на тепло призведе до їх зростання майже в півтора раза, зазначив голова АМУ.
В асоціації нагадали, що ще 28 грудня 2020 року зверталися до прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля із проханням не допустити зростання вартості природного газу для підприємств теплокомуненерго.
"На жаль, уряд не почув аргументів і фактично переклав вирішення проблеми на органи місцевого самоврядування, тобто на бюджети територіальних громад. Але на місцевому рівні такі проблеми вирішити неможливо через відсутність механізму та коштів. Адже на кінець 2020 року заборгованість підприємств теплопостачання за спожитий природний газ уже склала 43,7 млрд грн, що майже на 9 млрд грн більше, ніж на початок опалювального сезону", – підкреслив Кличко.
Із січня в Україні тарифи на розподіл газу зросли майже вдвічі: цього року вартість цієї послуги має становити приблизно 2 грн за 1 м&³3; проти 1,2 грн минулого року. Окрім того, із січня в Україні підвищили тарифи на тепло (середньозважений тариф для 23 генерувальних компаній установлено на рівні 1121,71 грн/Гкал), а також подорожчала вартість природного газу. За тарифами 55 газопостачальних компаній, поточного місяця газ населенню вони мали продавати за ціною від 6,99 грн до 10,8 грн за 1 м&³3;.
Але згідно із сьогоднішнім рішенням уряду, українські постачальники газу не зможуть піднімати ціну вище, ніж 6,99 грн за м&³3;. Така ціна буде діяти до завершення опалювального сезону або до завершення карантину.
Тарифні протести під загальною назвою "Стоп тарифний геноцид" в Україні почалися в перших числах січня і не припинилися й після рішення Кабміну встановити держрегулювання цін на газ.