Комітет монетарної політики НБУ одностайно підтримав збереження облікової ставки на рівні 25%

У НБУ вважають, що рішення про збереження облікової ставки на рівні 25% наразі є фактично безальтернативним
Фото: depositphotos.com

Комітет монетарної політики Нацбанку України на засіданні 20 липня одностайно підтримав збереження облікової ставки на рівні 25%. Про це 1 серпня повідомила пресслужба НБУ.

"Учасники дискусії погодилися, що рішення щодо збереження облікової ставки на рівні 25% наразі є фактично безальтернативним. З одного боку, поточний рівень ставки відповідає високим ризикам погіршення очікувань, розгортання інфляційної спіралі, утрати фінансової стабільності та довіри до НБУ. Ставка за депозитними сертифікатами НБУ також наразі перебуває на рівні, що дає змогу абсорбувати структурний профіцит ліквідності, забезпечувати перенесення ефектів від підвищення облікової ставки на процентні ставки банків і, відповідно, стримувати девальваційний та інфляційний тиски", – ідеться в повідомленні.

У Нацбанку зазначили, що наразі залишається високий потенціал для додаткового дезінфляційного ефекту від попереднього підвищення ставки із 10% до 25%.

"Подальше перенесення ефекту від червневого підвищення облікової ставки позначиться на зростанні ринкових ставок та надалі сприятиме збільшенню привабливості гривневих активів. Це дасть змогу українцям захистити свої гривневі доходи та заощадження від інфляції. До того ж разом із коригуванням офіційного обмінного курсу та додатковими заходами валютної політики це дозволить знизити попит на валютному ринку, а відповідно – зменшити коливання на ринку в перспективі", – пояснили в НБУ.

Контекст:

Облікова ставка визначає норму відсотка, який стягує НБУ під час рефінансування комерційних банків. Що вища ставка, то дорожче для банків і для споживачів коштують кредити та депозити. Це стимулює бізнес і населення накопичувати гроші, а не витрачати їх. Унаслідок цього попит на товари скорочується, інфляція сповільнюється. Зворотний бік підвищення облікової ставки – скорочення кредитування і, як наслідок, уповільнення економічного зростання.

3 червня 2022 року Нацбанк підвищив облікову ставку з 10% до 25%.

У НБУ зазначали, що підвищення ставки знизить тиск на курс гривні і стимулюватиме споживачів вибирати інструменти заощадження у гривні, а не у валюті. А також посилить можливості самого Нацбанку щодо стримування інфляції під час війни.