Кушнірук: Підвищення тарифів на передавання електроенергії в умовах економічної кризи – це політичне самогубство
Підвищення тарифу неминуче призведе до зростання собівартості продукції підприємств, які використовують електроенергію у процесі виробництва, що ще активніше призводитиме до деіндустріалізації України, заявив економіст Борис Кушнірук.
Якщо Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, підвищить тариф на передавання електроенергії, це призведе до зростання витрат бізнесу в Україні на суму приблизно 36 млрд грн, і через такі збитки малі та середні підприємства будуть змушені закритися. Про це пише у блозі під заголовком "Підвищення тарифів на передавання електроенергії в умовах економічної кризи – це політичне самогубство" на сайті LIGA.net економіст Борис Кушнірук.
"Значна частина підприємств не зможе працювати при такому тарифі — критичним є підняття навіть на 1 грн. Зрозуміло, зростатиме небезпека масового виведення капіталу з України і закриття підприємств. Підвищення тарифу неминуче призведе до зростання собівартості продукції підприємств, що використовують електроенергію у процесі виробництва — це металургія, хімічна, харчова промисловість, машинобудування, видобуток корисних копалин. Це ще активніше призводитиме до деіндустріалізації України", – вважає експерт.
Він додав, що, за оцінкою Європейської бізнес-асоціації, на кінець травня 2020-го третина малих і середніх підприємців через кризу втратила від 50% до 75% доходів, 7% розглядають варіант закриття.
Кушнірук зазначив, що не вірить у бажання влади здійснювати самогубство, й у зв'язку із цим перерахував низку дій, які мають зробити НКРЕКП і парламент.
"По-перше, ці два державні органи влади просто зобов’язані обмежити можливості трейдерів заробляти мільярди гривень на електроенергії, що виробляє НАК "Енергоатом", щоб додаткові доходи пішли державному підприємству "Гарантований покупець", основна задача якого – забезпечувати пільгові тарифи для населення та фінансувати державні зобов’язання за "зеленими" тарифами. По-друге, забезпечити фінансування державних зобов’язань за "зеленими" тарифами з держбюджету у 2020-му та 2021 році. До речі, як варіант можна погасити ці зобов'язання, випустивши п'ятирічні ОВДП із цією метою. Це цивілізований шлях вирішення проблеми, він не призведе до збільшення дефіциту держбюджету. Цілком прийнятний досвід використання такого інструменту в Україні вже є", – зазначив він.
НЕК "Укренерго" пропонує з 1 листопада підвищити тариф на транспортування електроенергії із 240,23 грн/МВт-год до 313,07 грн/МВт-год, тобто на 30%.