Кушнірук: ТЕЦ почали зупинятися через критичну ситуацію на ринку електроенергії

Борис Кушнірук: Це відбувається як мінімум за мовчазної згоди НКРЕКП
Фото: meest-online.com
Спекулянти і посередники витіснили виробників з ринку електричної енергії, що вже призвело до фактичної зупинки кількох ТЕС і ТЕЦ та блоку Рівненської АЕС. Про це повідомив економіст Борис Кушнірук в ефірі телеканала "Еспресо".

"Ринок "на добу наперед" перетворився на абсолютно не репрезентативний унаслідок дій спекулянтів. Фактично з ринку виробників і споживачів він перетворився на ринок спекулянтів. Це відбувається як мінімум за мовчазної згоди НКРЕП. І це вже призводить до зупинки енергогенеруючих потужностей. При такій моделі немає можливості планувати діяльність енергокомпаній", – повідомив економіст.

Він зазначив, що в день різкого падіння цін, 2 липня, частка спекулянтів на енергоринку перевищила 52%. Першою вимушено зупинилася Слов'янська ТЕС компанії "Донбасенерго", зазначив Кушнірук. Також перестали виробляти електроенергію Київська ТЕЦ-6 і Харківська ТЕЦ-5 через відсутність грошей.

Економіст додав, що 7 липня зупинився енергоблок №3 Рівненської АЕС і перейшов у режим поточного ремонту.

Контекст:

Електроенергію на оптовому ринку продавали в липні по 37,7 коп/кВт-год, про це свідчать дані "Оператора ринку", опубліковані в Telegram. "РБК-Україна" писало, що це найнижча ціна, яку було зафіксовано на ринку.

2 липня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, оприлюднила заяву, у якій повідомила, що на оптовому ринку електричної енергії "на добу наперед" (РНП) різко знизилася ціна через зсув попиту на ринок прямих двосторонніх договорів. НКРЕП зазначила, що це пов'язано з "надмірною владою окремих гравців". "РБК-Україна" пише, що виробники електроенергії збільшили обсяг продажів за двосторонніми договорами через цінові махінації трейдерів на РНП.

НКРЕП не погодила плану Міненерго з припинення махінацій на ринку електроенергії й запропонувала свої заходи, які не дали ефекту, ідеться в заяві державної компанії "Енергоатом", опублікованій 3 червня на офіційному сайті.

"Главком" писав, що у травні ціна на оптовому ринку електроенергії опустилася до рекордно низького на той момент значення – в окремі дні ціни падали до 43–44 коп/кВт-год.

"Причиною стали махінації групи трейдерів. НКРЕКП офіційно визнала махінації лише 2 червня під тиском Міністерства енергетики. Однак комісія офіційно відмовилася змінювати правила роботи ринку для припинення таких махінацій, обмежившись наміром у ручному режимі слідувати за трейдерами. Усі пропозиції Міністерства енергетики комісією були проігноровані", – зазначало видання.