Лазебна: Накопичувальних пенсій в Україні не буде щонайменше до 2022 року
Міністерка соціальної політики України Марина Лазебна заявила, що якщо накопичувальна пенсійна система не почне працювати найближчим часом, для фінансування пенсій держава буде змушена підвищити єдиний соціальний внесок або інші податки.
Верховна Рада до кінця 2020 року не встигне розглянути законопроєкт №2683, який вводить в Україні другий рівень пенсійної системи – накопичувальні пенсії. Про це в інтерв'ю LIGA.net заявила міністерка соціальної політики Марина Лазебна.
"У 2021 році ми також не введемо другий рівень. Можливо, з 1 січня 2022 року, але за умови, що законопроєкт №2683 ухвалять у першому кварталі 2021 року і всі, від кого залежить впровадження, засукають рукава і дуже добре попрацюють", – підкреслила міністерка.
За словами Лазебної, її відомство підтримує законопроєкт, однак вважає, що його необхідно допрацювати. Водночас вона додала, що дискусії з парламентом щодо цього питання поки "йдуть важко".
"Перший раз ми ще весною в рамках робочої групи при комітеті соцполітики надали пропозиції до тексту для того, щоб система була працездатною, а не корумпованою, захищала людину і її накопичення, більше відповідала ринковій реальності", – уточнила Лазебна.
На думку міністерки, якщо накопичувальна пенсійна система не почне працювати найближчим часом, для фінансування пенсій держава буде змушена підвищити єдиний соціальний внесок або інші податки, завдяки яким наповнюють держбюджет.
Зараз у Верховній Раді зареєстровано два законопроєкти про запровадження накопичувальної пенсійної системи (депутатський №2683 та урядовий №4408).
Законопроєкт №2683 подали до парламенту 2019 року, його авторами є четверо народних депутатів від "Слуги народу". Він передбачає, що всі працевлаштовані громадяни України до досягнення ними пенсійного віку та їхні роботодавці повинні будуть брати участь у системі накопичувального пенсійного забезпечення на паритетних засадах. Передбачають, що роботодавці будуть платити 2% від розміру заробітної плати працівників, а ті – 1%. За бажанням працівника розмір його самостійних внесків можуть збільшити, водночас роботодавець зобов'язаний пропорційно доповнювати внески працівника власними внесками в розмірі до 5% його зарплати. Накопичені в такий спосіб на індивідуальних пенсійних рахунках кошти будуть власністю працівника, а в разі його смерті їх буде передано спадкоємцям.
Автори законопроєкту нагадали, що система пенсійного забезпечення в Україні складається із трьох рівнів:
- перший рівень – солідарна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яка базується на принципах солідарності та субсидування ("НВ Бізнес" зазначає, що в цій системі призначають пенсію за віком, з інвалідності та в разі втрати годувальника);
- другий рівень – накопичувальна система загальнообов'язкового пенсійного забезпечення, запровадити яку пропонують законопроєктом №2683;
- третій рівень – система недержавного пенсійного забезпечення, яка базується на засадах добровільної участі громадян.
За даними Пенсійного фонду, загалом в Україні понад 11,2 млн пенсіонерів. Середній розмір пенсії – 3410,6 грн.
У жовтні прем'єр-міністр Денис Шмигаль прогнозував, що за 15 років пенсіонерів в Україні буде вдвічі більше, ніж працевлаштованого населення, і держава не зможе платити їм пенсії.