Лукашенко розповів, як Зеленський просив у нього паливо для посівної та як Україна просила в Білорусі електрику
"Усе, що Україна просила, починаючи від електрики, коли були проблеми в Україні, – це було моє особисте розпорядження передати електроенергії стільки, скільки потрібно Україні. Телефонував раніше Зеленський, у нього тривала посівна кампанія, зупинилася техніка, палива немає. Ми познімали паливо зі своїх підприємств і перекинули українцям", – заявив Лукашенко.
Контекст:
Україна імпортувала електроенергію з РФ і Білорусі з осені 2019 року – після чотирирічної перерви. Це стало можливим внаслідок внесення правки в ухвалений 18 вересня 2019 року закон України "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії".
Тимчасову заборону на імпорт електроенергії з Росії було введено навесні 2020 року, зокрема після критики постачання президентом Володимиром Зеленським. 16 грудня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, на своєму засіданні дозволила імпорт електроенергії з Росії та Білорусі, усупереч позиції Зеленського, писав "Цензор.НЕТ". НКРЕКП дозволила трейдерам укладати контракти на постачання електроенергії 2021 року, зазначало видання.
З 3 січня 2021 року Україна відновила закупівлю електроенергії в Білорусі з АЕС в місті Островець. У 2019 році народний депутат від "Європейської солідарності", член комітету Верховної Ради з питань енергетики Михайло Бондар заявляв, що за імпортом електроенергії з Білорусі можуть приховувати непряме постачання з Росії.
18 березня 2021 року стало відомо, що про необхідність обмеження імпорту електроенергії з Росії та Білорусі заявив президент Володимир Зеленський, а наступного дня припинити імпорт пообіцяв в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко.
19 березня президент Литви Гітанас Науседа під час виступу у Верховній Раді закликав Україну припинити імпорт електроенергії з Білоруської АЕС.
Загалом від початку року Україна закупила понад 0,5 млрд кВт-год на суму приблизно 800 млн грн, пише 20 квітня "Цензор.НЕТ".