Міненерго України про опалювальний сезон: Суттєво збільшилося споживання електроенергії, але впало споживання газу
Про це 11 січня на брифінгу, який транслювали в YouTube Кабміну, заявив міністр енергетики України Герман Галущенко.
"Відбувається суттєве збільшення споживання електричної енергії. Якщо порівнювати з минулим опалювальним сезоном, то споживання електроенергії зросло приблизно на 6%. Відповідно, це вимагає більш стабільної роботи енергосистеми", – сказав глава Міненерго.
Водночас, за словами Галущенка, приблизно на ті самі 5–6% впало споживання газу.
Міністр зазначив, що цього опалювального сезону основне навантаження припадає на атомну генерацію. Вироблення атомної генерації 2021 року зросло до 55% проти 51% 2020 року.
Крім того, ТЕС та ТЕЦ забезпечують 29–30% електроенергії, а ГЕС та ГАЕС – приблизно 6–7%.
"Ми бачимо, що система абсолютно збалансована та забезпечена необхідними ресурсами", – резюмував Галущенко.
Контекст:
Україна розпочала опалювальний сезон із низькими запасами вугілля. Затверджений Міністерством енергетики графік накопичення вугілля передбачав, що вже у вересні запаси вугілля перевищать 2 млн тонн, але наприкінці жовтня в Міненерго констатували, що реальні запаси на станціях – учетверо менші, ніж заплановані, зазначив "Фокус".
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль стверджує, що осінньо-зимовий період в Україні мине стабільно й енергоресурсів на опалювальний сезон вистачить. Він зазначив, що "є нерівномірність поставок" вугілля через дефіцит у світі, але Україна накопичила 17,6 млрд м&³3; газу у сховищах. Водночас за опалювальний сезон Україна в середньому використовує 8 млрд м&³3;, "у найбільш жорсткий та холодний" – 10 млрд м&³3;, повідомив прем'єр, наголосивши, що "в нас газу абсолютно достатньо і для опалення, і для технологічних потреб".
Голова правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко говорив 13 грудня минулого року, що запасів газу в газових сховищах України має вистачити, щоби спокійно пройти зиму. За три дні він визнав, що якщо в лютому в Україні буде два тижні морозів до 15 градусів, то справді будуть проблеми під час проходження опалювального сезону.
Галущенко 5 листопада запевнив, що Україна зможе спокійно пройти опалювальний період попри те, що РФ зупиняє постачання енергетичного вугілля в Україну та створює штучні перешкоди для імпорту в Україну вугілля з Казахстану.
17 грудня Шмигаль заявив, що дві ТЕС та дві ТЕЦ переходять на природний газ через дефіцит вугілля на складах.
Цьому рішенню передував звіт СБУ, у якому спецслужба попередила уряд України про реальну загрозу зупинки ТЕС через дефіцит вугілля.
Щоб поповнювати склади, Україна щомісяця імпортуватиме від шести до 10 кораблів вугілля морським шляхом, зазначав заступник глави Офісу президента Ростислав Шурма.
28 грудня в Міністерстві енергетики повідомили про системне постачання вугілля в Україну. Галущенко розповів, що в листопаді – грудні в Україну вже надійшло понад 1 млн тонн імпортного вугілля.
За даними компанії "Оператор ГТС України", станом на 9 січня запаси природного газу в ПСГ становили 13,11 млрд м&³3;. Як повідомив пресцентр Міненерго України, станом на 11 січня запаси вугілля на ТЕС становили 622,2 тис. тонн. За даними Міненергетики, гарантованих запасів палива не дотримано на жодній ТЕС. Водночас практично відповідають гарантованим запаси вугілля на Курахівській (126,7 тис. тонн, за планом мало бути 139 тис. тонн) та Слов'янській ТЕС (41,9 тис. тонн за плану 45,3 тис. тонн).