НАБУ і САП заявили про викриття земельної корупції у міськраді Києва. ЗМІ пишуть про підозру "смотрящому" за столицею

НАБУ і САП заявили про викриття земельної корупції у міськраді Києва. ЗМІ пишуть про підозру "смотрящому" за столицею
Сімох фігурантів справи затримали. Загалом підозри дістали 10 людей, серед яких, як пише ЕП, Комарницький
Фото: focus.ua

Співробітники Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) спільно зі Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою (САП) провели спецоперацію "Чисте повітря" й затримали депутатів Київської міської ради та посадовців Київської міської військової адміністрації за підозрою в корупції у земельній і бюджетній сферах столиці. Про це 6 лютого повідомила пресслужба НАБУ.

Схема стосувалася заволодіння дорогоцінною столичною землею і встановлення повного контролю над ухваленням рішень щодо її розподілу, зловживань у бюджетній сфері, вчинення низки інших правопорушень, пояснили в САП.

Сімох фігурантів справи затримали. Загалом підозри дістали 10 людей, серед яких:

  • ексдепутат КМР, якого підозрюють в організації схеми;
  • заступник голови КМВА;
  • голова і член постійної комісії КМР із питань архітектури, містопланування та земельних відносин, чинні депутати КМР;
  • перший заступник і заступник директора комунальних підприємств;
  • четверо інших осіб.

Як стверджує слідство, учасники схеми могли шукати перспективні земельні ділянки, реєструвати на підконтрольних осіб права власності на споруди, яких на цих ділянках ніколи не було, а в міськраду потім подавати заяви про надання їм права власності на земельні ділянки для обслуговування цих споруд. У НАБУ стверджують, що така схема давала можливість уникати торгів.

Надалі зацікавлені депутати й посадовці ухвалювали потрібні рішення.

Водночас група, ймовірно, створювала перешкоди для конкурентів, що змушувало останніх звертатися до них для "розв'язання питань".

"Лідер угруповання мав значний вплив у міській владі: від кадрових призначень до розподілу бюджетних коштів. Він підтримував зв'язки з високопосадовцями КМВА, керівництвом земельної комісії й іншими топпосадовцями", – ідеться в повідомленні прокурорів.

У НАБУ назвали фігуранта – колишнього депутата КМР "медійно-відомим".

Правоохоронці не розкривають імен фігурантів, однак "Економічна правда" пише, що підозру дістав бізнесмен Денис Комарницький, якого називають "смотрящим" за столицею. Нещодавно у Комарницького НАБУ проводило слідчі дії.

"Керівник злочинної організації мав значний вплив на процеси всередині КМР і КМВА, як-от дії посадовців, призначення на високі посади лояльних осіб, звільнення підконтрольних службовців, виділення бюджетних коштів в інтересах злочинної організації тощо. Він також підтримував зв'язки із широким колом впливових осіб", – пояснили в НАБУ.

Колишній народний депутат і політичний експерт Олександр Черненко поінформував, що за неофіційною інформацією, під час обшуку в Комарницького правоохоронці знайшли документи, що містять дані про фінансування партії "Слуга народу".

За словами Комарницького, якого процитували "Українські новини", проти нього і його родини розгорнули "масштабну й добре сплановану брудну інформаційну атаку".

Центр ухвалення рішень, зокрема у земельній сфері, спочатку був на Хрещатику, 36, в іншій будівлі, де питання "вирішували" за участі міських топпосадовців та інших впливових осіб, кажуть антикорупціонери.

За підозрою, протягом 2023–2024 років із власності територіальної громади Києва незаконно вивели землю у центрі міста вартістю 11,6 млн грн.

Також правоохоронці зафіксували ймовірну пропозицію хабаря у розмірі $100 тис. членові земельної комісії й депутатці КМР за зловживання нею своїми повноваженнями й упливом в інтересах злочинної організації.

Окрім того, антикорупціонери звітують, що запобігли заволодінню ще шістьма земельними ділянками в Києві загальною вартістю 83,7 млн грн.

У САП додали, що до операції залучили понад 100 детективів НАБУ і прокурорів.

Контекст:

Денис Комарницький – лідер фракції "Блоку Леоніда Черновецького" у Київраді 2008–2010 років. Як пише ЕП, 2020 року народний депутат Гео Лерос передав журналістам Bihus.info флешку зі скопійованим вмістом одного з робочих комп'ютерів Комарницького, на якому були збережені так звані понятійки з будівельного ринку столиці. Флешку вилучила СБУ, а з опублікованих матеріалів стало відомо, що саме Комарницький був головним "смотрящим" за сферами будівництва та комунального господарства в Києві протягом минулих років, пише видання.