НАБУ спростувало закриття справи "Роттердам плюс"
Національне антикорупційне бюро України спростувало інформацію про закриття справи "Роттердам плюс". За інформацією відомства, розслідування за підозрою службових осіб НКРЕКП і групи компаній у зловживанні службовим становищем наразі на завершальній стадії.
Інформація про закриття справи "Роттердам плюс" та відсутність експертизи, яка підтверджує розмір завданих державі збитків, не відповідає дійсності. Про це йдеться в заяві Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) 12 серпня у Facebook.
"Розслідування за підозрою службових осіб НКРЕКП [Нацкомісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг] та представників групи компаній у зловживанні службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки для громадських і державних інтересів, – на завершальній стадії", – розповіли в НАБУ.
НАБУ повідомило, що звернулося із запитами в іноземні юрисдикції, враховуючи фінансові операції групи компаній на міжнародному ринку. На період отримання матеріалів за цими запитами слідство у справі припинено, підтвердили у відомстві.
"Якщо терміни виконання міжнародних запитів не будуть розумними, матеріали про фінансові операції з кредитними зобов'язаннями та цінними паперами групи компаній на міжнародному фінансовому ринку буде виділено в окреме провадження, а досудове розслідування стосовно шести підозрюваних буде завершено", – пояснили в бюро.
У НАБУ спростували опубліковану у ЗМІ інформацію про відсутність у справі експертиз. За даними слідства, у період дії формули "Роттердам плюс", із 2016-го до 2017 року, завдані збитки державі становлять 18 млрд грн. Економічні збитки всього періоду дії формули "Роттердам плюс", із 2016-го до липня 2019 року, у НАБУ оцінили в 39 млрд грн.
"Експертне підтвердження правильності визначення розміру збитків за весь період триває", – указано в повідомленні.
Формула "Роттердам плюс" діяла для розраховування вартості вугілля для встановлення прогнозу вартості електроенергії виключно для промислових споживачів у період 2016–2019 років. Вона передбачала включення вартості доправлення вугілля від хабів Амстердам – Роттердам – Антверпен для всього вугілля. Через застосування формули теплові генерації, зокрема генерації ДТЕК бізнесмена Ріната Ахметова і державне "Центренерго", продавали електроенергію дорожче, зауважувала "Економічна правда". Формулу було скасовано 1 липня 2019 року з уведенням ринку електроенергії.
Журналіст Юрій Бутусов повідомив, що 3 серпня 2020 року Спеціалізована антикорупційна прокуратура зупинила розслідування через брак у справі доказів, а саме – експертизи щодо завдання збитків.
8 серпня закінчувався строк проведення розслідування, яке триває 3,5 року, з березня 2017 року. Згідно з Кримінальним процесуальним кодексом, до 8 серпня 2020 року НАБУ зобов'язане було завершити розслідування, а САП – передати справу до суду або закрити справу за відсутністю складу злочину.
Адвокатка сторони захисту у справі "Роттердам плюс" Наталія Дригваль 10 серпня заявила, що НАБУ і САП, зупинивши розслідування, "взяли час", щоб отримати експертизу, яка доводила б тези сторони обвинувачення. Адвокатка наполягає на тому, що ця експертиза незаконна. НАБУ і САП можуть тиснути на експертів, щоб ті підтвердили збитковість формули "Роттердам плюс", припустила вона.
У справі фігурує шість осіб, зокрема колишній голова НКРЕКУ Дмитро Вовк, їх повідомили про підозру 2019 року.