Надмірне регулювання створює борги і блокує інвестиції в енергетику – експерт
Боргова криза на ринку електроенергії є наслідком надмірного регулювання і створює бар'єри для інвестицій і розвитку генерувальних потужностей. Про це заявив експерт із питань енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп в ефірі телеканала "Прямий".
За його словами, є різні види боргів, кожен із яких має власну природу виникнення. Наприклад, ситуація з виплатами виробникам із поновних джерел покращується, зазначив Прокіп.
"Якщо говорити про борги "зелених", ситуація покращується потрошку. У цьому році борги нові не будуть утворюватися, там стоїть лише питання погашення боргів попередніх років", – наголосив експерт.
Прокіп підкреслив, що частину споживачів фактично звільнили від обов'язку платити за електроенергію, що призводить до накопичення нових боргів і створює ризики для всієї системи.
"У нас є низка споживачів, яким дозволено не платити. Тобто вони не можуть бути відключені, незважаючи на те, платять вони за електроенергію чи не платять. І цей перелік потрібно переглядати, тому що, по суті, це створення нових потужностей в енергосистемі", – пояснив він.
На його думку, складною є ситуація з боргами 2022 року, тому що через бойові дії в перші місяці повномасштабного вторгнення багато об'єктів не було чітко ідентифіковано, що ускладнює облік і погашення заборгованості.
"Борги 2022 року, наприклад, – там окрема ситуація. Там проблема в тому, що в момент початку повномасштабної війни змінювалася лінія контрольованих і неконтрольованих територій. Незрозуміло, які об'єкти були підключені до системи, які не були підключені до системи. Тобто там по боргах 2022 року треба розробляти окремий механізм", – наголосив Прокіп.
Контекст:
У червні директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко заявив, що боргова криза на енергоринку спричинена відсутністю конкуренції, прозорих правил і незалежного регулювання.