Нацбанк України заборонив фінустановам відмовляти клієнтам в обміні валюти старого зразка – Пишний
20 червня Національний банк України ухвалив рішення, яке унеможливить спекуляції на обміні банкнот старого зразка, зокрема доларів. Про це повідомив у Facebook голова НБУ Андрій Пишний.
"Сьогодні Національний банк ухвалив зміни до своєї "нормативки" – скасував визначення незначного зношення банкнот і заборонив фінустановам відмовляти клієнтам в обміні валюти, якщо лічильник чи детектор на касі підтвердив справжність банкнот", – написав він.
Голова НБУ зазначив, що касир тепер не може "на око" оцінювати справжність банкнот або їхній стан і відмовляти у здійсненні валютно-обмінної операції, "бо йому здалося, що десь не співпадає малюнок чи не такий колір".
"Національний банк дослідив питання. [...] Ми побачили штучно створений ажіотаж, якому, на жаль, свідомо чи несвідомо підіграли деякі небанківські фінансові установи й банки і який призвів до хвилі невдоволення громадян", – пояснив Пишний.
Він наголосив, що НБУ не встановлював жодних обмежень щодо обміну валют на основі року випуску банкнот, це прямо заборонено нормативно-правовими актами Нацбанку.
"Окремо хочу сказати про шахрайські пропозиції обміну 100 "білих" доларів на 90 "синіх". Це не просто грубе порушення, це аморально й неприпустимо, особливо в умовах війни. [...] Звертаюся до громадян: банкноти попередніх років випуску, які є законним платіжним засобом в іноземній державі, є дійсними, отже, ви можете обмінювати їх на гривні в будь-який час. Не втрачайте свої заощадження у спровокованій панікою гонитві за обміном валюти "білої" на "синю", – заявив Пишний.
Також 20 червня у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №9404, який передбачає адміністративну відповідальність за незаконну відмову або обмеження у здійсненні готівкових валютних операцій.
Контекст:
6 червня голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової і митної політики, нардеп від "Слуги народу" Данило Гетманцев заявив, що валютні обмінники, зокрема банки, "у пошуку додаткової маржинальності трохи забулися і забули, що в країні війна".
"Саме тому, напевно, вирішили запровадити додаткову комісію за обмін "зношених" купюр, серед яких зношеними вважаються навіть пом'яті або з малесенькими цяточками в куточку. Оця цяточка може вам надто дорого коштувати. Якщо точніше – ліцензії", – звернувся він до фінустанов і оголосив про приймання скарг на роботу обмінників.
За першу добу, за словами нардепа, він отримав понад 400 скарг, більшість із яких – щодо роботи нелегальних обмінників.
Нацбанк України 10 червня випустив пояснення, у яких випадках обмінні пункти й банки можуть стягувати додаткову комісію за обмін іноземних купюр. У НБУ наголосили, що банки й обмінники зобов'язані приймати банкноти іноземної валюти, які не мають ознак зношування або набули під час обігу одноєї або кількох ознак незначного зношування.