НБУ прогнозує сповільнення інфляції 2023 року
"Попри війну, інфляційні процеси в Україні залишаються контрольованими, і НБУ прогнозує помірне сповільнення інфляції у 2023 році. Цьому сприятиме послідовна економічна політика за підтримки міжнародних партнерів і сповільнення світової інфляції. Водночас споживча інфляція в Україні й надалі буде високою", – ідеться в коментарі НБУ.
Нацбанк попередив, що ризики для інфляційних процесів і погіршення очікувань залишаються значними, зокрема, через імовірні загострення на фронті, а також теракти з боку Росії та спричинений ними дефіцит електроенергії.
Національний регулятор нагадав, що, за даними Держстату, 2022 року інфляція в Україні сягнула 26,6%.
За даними НБУ, сирі продукти 2022 року подорожчали на 41,6%, оброблені продовольчі товари – на 29,3%, ціни на непродовольчі товари зросли на 21,3%. Адміністративно регульовані ціни торік зросли на 15,3%. Темпи зростання цін на пальне за підсумками 2022 року сягнули 69,4%
Як зазначає Нацбанк, прискорення інфляції 2022 року насамперед пов'язане з наслідками повномасштабної воєнної агресії Росії. Серед них:
- руйнування підприємств та інфраструктури;
- порушення виробництва й ланцюгів постачання;
- зростання виробничих витрат бізнесу;
- ситуативний ажіотажний попит на окремі товари й послуги;
- курсові ефекти;
- погіршення протягом року очікувань населення й бізнесу.
"Крім того, на ціни в Україні тиснуло глобальне прискорення інфляції – саме минулого року більшість країн оновила багаторічні інфляційні максимуми", – додали у НБУ.
Попри війну й високу світову інфляцію, фактичні темпи зростання цін в Україні залишалися контрольованими, а інфляційний тиск протягом останніх місяців стабілізувався, заявив Нацбанк.
Фактична споживча інфляція у грудні 2022 року виявилася навіть нижчою за прогноз, опублікований в інфляційному звіті за жовтень 2022 року. Це сталося, зокрема, завдяки деокупації частини Херсонської області й розблокуванню постачання товарів з інших областей України. Крім того, чинником стримування продуктової інфляції було зменшення попиту на продовольство з боку громадського харчування на тлі вимкнень електроенергії, а також зміна структури попиту населення в бік продовольчих товарів, які можуть довго зберігатися без охолоджувальних приладів.
Контекст:
Національний банк України й міжнародні рейтингові агентства прогнозували в Україні річну інфляцію на рівні 30%.
3 червня 2022 року Нацбанк підвищив облікову ставку з 10% до 25%.
У НБУ зазначали, що підвищення ставки знизить тиск на курс гривні та стимулюватиме споживачів обирати інструменти заощадження у гривні, а не у валюті. А також посилить можливості самого Нацбанку щодо стримування інфляції під час війни.
20 жовтня в НБУ спрогнозували, що облікова ставка залишиться на колишньому рівні до кінця 2024 року, зазначивши, що інфляція в умовах війни очікувано зростає, але залишається керованою.