"Не має бути цієї залежності". Зеленський вважає, що РФ спеціально обмежила постачання газу, щоб ударити по європейцях

Російський "Газпром" 14-го і 15 червня двічі оголосив про зниження прокачування газу в Європу через "Північний потік"
Фото: nord-stream.com
Загострення ситуації на газовому ринку Європи є ще одним аргументом на користь відмови від газу.

Таку думку 16 червня у вечірньому відеозверненні, опублікованому у Facebook Офісу президента, висловив глава Української держави Володимир Зеленський.

Російський "Газпром" 14-го і 15 червня двічі оголосив про зниження прокачування газу в Європу через трубопровід "Північний потік" – із 16 червня до 67 млн м&³3; на добу. Як свідчать дані біржі ICE, 16 червня ціна на газ у Європі перевищила $1,5 тис. за 1 тис. м&³3;, але ближче до вечора вона впала до приблизно $1,3 тис. за 1 тис. м&³3;.

"Вважаю, що зовсім не випадково саме сьогодні відбулося загострення ситуації з газом у Європі – ціна знову стрибнула. Росія спеціально це зробила, спеціально обмежила постачання, щоб нашкодити всій Європі, щоб ударити по європейцях, – сказав Зеленський. – "Газпром" просто смикає за газовий ланцюг, у який дуже довго намагалися закувати Європу. І це ще один аргумент на користь того, що Європа вже зараз має переходити до життя без російського газу. Не повинно бути цієї залежності".

Контекст:

"Північний потік" – частина магістрального газопроводу між Росією та Німеччиною, який проходить дном Балтійського моря. Є морською частиною однієї з гілок системи газопроводів "Ямал – Європа". Газопровід складається з двох ниток завдовжки 1224 км та загальною проєктною продуктивністю 55 млрд м&³3; газу на рік. Він розпочав постачання газу двома гілками у жовтні 2012 року.

Незадовго до вторгнення РФ в Україну, 22 лютого, Німеччина зупинила російський проєкт газопроводу "Північний потік  2", який мав з'єднати ФРН і РФ дном Балтійського моря в обхід України.

Україна висунула вимогу до Німеччини або зупинити, або різко скоротити потоки природного газу газопроводом "Північний потік". Україна готова й може надати альтернативний транспортний маршрут трубопроводу, зазначив гендиректор компанії "Оператор газотранспортної системи України" (ОГТСУ) Сергій Макогон.

У Бундестазі закликали припинити імпорт російського газу через "Північний потік" через злочини РФ проти України.

14 червня "Газпром" оголосив про зниження прокачування газу "Північним потоком" на 40% – до 100 млн м&³3; на добу (за планових 167 млн м&³3;) "у зв'язку з несвоєчасним поверненням компанією Siemens (Німеччина) газоперекачувальних агрегатів із ремонту, виробленням міжремонтного ресурсу ГПА та виявленими технічними несправностями двигунів". 15 червня "Газпром" повідомив, що зупиняє експлуатацію ще одного газотурбінного двигуна Siemens на компресорній станції "Портова".

Макогон заявив 15 червня, що ГТС України готова компенсувати обсяги прокачування "Північного потоку", але російський "Газпром" не використовує навіть заброньованих потужностей. "Очевидно, питання не в комерції, а в політиці. Газ виступає елементом гібридної зброї Росії та інструментом для політичного тиску на ЄС. На кшталт: "Не давайте летальну зброю Україні, інакше ми застосуємо проти вас енергетичну", – резюмував гендиректор ОГТСУ.