Не відкидають, що взимку Росія зупинить транзит газу через Україну – Макогон

Можливе зупинення транзиту Макогон називає "нічим не обґрунтованою агресією"
Фото: ЕРА
Узимку російська компанія "Газпром" може зупинити транзит газу через українську газотранспортну систему (ГТС). Таку думку генеральний директор компанії "Оператор ГТС України" (ОГТСУ) Сергій Макогон висловив в інтерв'ю виданню "Цензор.НЕТ", яке було опубліковано 10 грудня.

"Це політичне питання, а не економічне. Ми бачимо, що в останні місяці посилився тиск на Україну по всіх напрямках. Це і припинення експорту енергетичного вугілля в Україну з РФ, і стягування військ на кордон, і блокування експорту вугілля з Казахстану. З огляду на всі ці події не виключено, що буде припинено і транзит газу через Україну", – сказав він.

Голова ОГТСУ вважає, що якщо це станеться, "тоді будуть скинуті всі маски – це буде відкрита, нічим не обґрунтована агресія”.

"Я сподіваюся, що до цього не дійде. Технологічно сама по собі [українська газотранспортна] система може працювати і на ресурсах, які нам вдалося закумулювати для проходження осінньо-зимового періоду. Але це стосується лише експлуатації нашої ГТС. Якщо в економіці буде велика нестача ресурсу або він буде надто дорогий, це стане великою проблемою", – пояснив Макогон.

Він наголосив, що чутки про те, що без транзиту не можна буде прокачати газ власного видобування, – "якась маячня".

"Тиск у трубі створює не транзит, а наші компресорні станції. Скільки газу заходить зі сходу, стільки виходить на заході. Проблема лише одна – щоб у трубі був газ. Газ у трубі з’являється від трьох основних джерел: власний видобуток, підземні сховища та імпорт. Тобто нам потрібно врівноважити споживання та обсяги надходження газу в ГТС", – сказав Макогон.

Контекст:

30 грудня 2019 року український "Нафтогаз" та російський "Газпром" підписали новий контракт на транзит газу строком на п'ять років. Згідно з ним, мінімально гарантоване прокачування газу через територію України 2020 року мало становити 65 млрд м&³3; і по 40 млрд м&³3; у наступні чотири роки. Договір укладено за умови "качай або плати", тобто якщо навіть "Газпром" транспортує менше газу, він однаково має оплачувати прописаний у контракті обсяг.

Офіційно сторони не розкривали транзитного тарифу. За даними РБК, вартість прокачування російського газу через ГТС України становить $31,72 за 1 тис. м&³3; з урахуванням усіх податків та зборів. 22 жовтня 2021 року агентство Bloomberg написало, що президент України Володимир Зеленський запропонував Росії знижку у розмірі 50% на транзит газу до Європи, щоб полегшити газову кризу в регіоні.

У 2020 році через територію України до Євросоюзу було транспортовано 55,8 млрд м&³3; російського газу – найнижчий показник за сім років.

"Газпром" і 2021 року скорочує транзит газу через Україну. Із 1 листопада російський монополіст скоротив обсяги транзиту газу через Україну до 57 млн м&³3; на добу, це удвічі менше за транзитні потужності, оплачувані російською компанією.

11 листопада Макогон заявив, що Україна готова транзитувати до 250 млн м&³3; газу на добу, що у 2,5 раза перевищує наявний транзит.

12 листопада голова правління "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що компанія 2021 року перевиконає зобов'язання щодо транзиту газу через Україну.

Україна хоче продовжити контракт на транзит російського газу на 15 років, говорив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.