Нова модель енергоринку робить монополізм неможливим – експерт
Із 1 січня 2019 року український ринок електроенергії демонополізовано, уважає член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.
Реформа роздрібного ринку електроенергії зробить неможливими порушення конкурентного законодавства. Таку думку висловив член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук у Facebook.
"Сьогодні... АМКУ прийняв рішення, що нібито "ДТЕК Дніпрообленерго" зловживав монопольним становищем, коли відключив підприємство в Жовтих Водах за борги. АМКУ виписав штраф на 3,5 млн грн. Зафіксоване АМКУ локальне порушення конкурентного законодавства стосується 2016 року. Воно пов'язане з особливостями колишньої моделі роздрібного ринку електроенергії, коли функції розподілу і постачань поєднували природні монополісти – обленерго", – написав Корольчук.
За його словами, зміна моделі енергетичного ринку передбачає його демонополізацію. Зокрема, у межах реформи з 1 січня 2019 року було запущено роздрібний ринок електроенергії. У підсумку кожен побутовий споживач може самостійно обирати постачальника електроенергії: споживач укладає договори про надання послуг із розподілу електроенергії з оператором системи розподілу і про постачання електроенергії з обраним електропостачальником. Станом на середину лютого ліцензії на постачання електроенергії одержало понад 300 компаній. У таких умовах порушення конкурентного законодавства неможливі, упевнений експерт.
"На даний момент такі прецеденти неможливі, із 1 січня 2019 року ринок демонополізовано. Функції розподілу та постачання електроенергії розділені. Технічним розподілом електроенергії займаються обленерго, а на ринку постачання почали працювати сотні нових компаній-постачальників", – додав Корольчук.
Реформу енергетичного ринку проводять відповідно до закону "Про ринок електричної енергії", ухваленого Верховною Радою у квітні 2017 року.